Polski Związek Zapaśniczy

Styl Klasyczny

Styl klasyczny

Zapasy są walką, w której zawodnicy stosując określone manewry i działania, dążą do położenia przeciwnika na łopatki lub uzyskania przewagi punktowej za wykonane akcje techniczne.

Służy temu szeroka gama różnorodnych technik, których skuteczne zastosowanie pozwala odnieść zwycięstwo przez tzw. "tusz" (czyli położenie przeciwnika na łopatki) lub w przypadku gdy przeciwnik umiejętnie się broniąc wychodzi z zagrożonych pozycji, odnieść zwycięstwo na punkty.

Styl klasyczny różni się od stylu wolnego tym, że nie można w nim wykonywać żadnych akcji i chwytów z udziałem nóg, czyli ataków uchwytem za nogi, "haczeń" nóg, nie wolno również wykonywać rzutów operując nogami.

Walka może się toczyć w pozycji stojącej, tzw. "stójce" i "pozycji parterowej", gdy przeciwnik klęcząc na kolanach podpiera się rękoma lub leży przodem na macie.

W obydwu tych pozycjach występują grupy różnorodnych ataków i obron, które umiejętnie zastosowane w walce stwarzają widowisko pełne ekspresji, dynamiki oraz zaskakujących sytuacji.

W pozycji parterowej wyróżnić możemy następujące grupy rzutów z uniesienia przeciwnika: dźwigania do suplesu, odwrotnego pasa. Stosuje się także wózki, czyli przetaczanie oraz techniki, w których atakujemy ręce przeciwnika (zwane potocznie hamerlokami, kluczami i nelsonami).

W pozycji stojącej technik i ich odmian jest znacznie więcej. Do podstawowych należą: rzuty suplesowe, rzuty biodrowe, powalenia, posadki, rzuty przez bark i wywrotki. Do bardzo spektakularnych akcji technicznych należą rzuty suplesowe, które polegają na przerzuceniu przeciwnika przez siebie poprzez dźwignięcie przeciwnika z maty oraz rzut poprzez mocne wygięcie tułowia do tyłu.

Każda ze wspomnianych grup ma wiele odmian i kombinacji. Pozwala to dobrym technicznie zawodnikom prowadzić pojedynki pełne zaskakujących sytuacji i niekonwencjonalnych rozwiązań.

Do  wirtuozów walki zapaśniczej w reprezentacji Polski należeli tacy zawodnicy jak: Jan Michalik, Ryszard Świerad, Włodzimierz Zawadzki, Józef i Kazimierz Lipieniowie, Andrzej Supron, Ryszard Wolny, Józef Tracz, Piotr Stępień, Jan Dołgowicz, Bogdan Daras, Andrzej Malina, Jacek Fafiński, Andrzej Wroński, Czesław Kwieciński, Wacław Orłowski, Andrzej Skrzydlewski, Piotr Michalik, Roman Kierpacz, Jerzy Kopański, Bogusław Klozik, Andrzej Głąb, Dariusz Jabłoński, Artur Michalkiewicz.

Wszyscy wymienieni zawodnicy nie tylko zdobywali medale na imprezach mistrzowskich rangi Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich, ale również na trwale wpisali się do historii zapasów światowych.

Podstawowe elementy techniki w stylu klasycznym

Pozycja stojąca

Nauka prawidłowej stójki, poruszanie się po macie, obciążenie nóg przeciwnika, nauka uchwytów

Sprowadzenie do parteru

- szarpnięciem za rękę

- nurkowaniem

- wywrotką

- wejściem w pas - obrony - kontry

Przerzuty suplesowe

- za rękę i tułów

- z zakrokiem

- za dwie ręce

- "białoruski"

- z uchwytem za głowę i rękę - obrony - kontry

Przerzuty  biodrowe

- biodro szkolne

- za rękę i głowę

- za rękę i tułów

- z uchwytu za dwie ręce

- biodro za jedną rękę (uchwyt z góry)

- biodro "ścięte"

- biodro "czeskie"- obrony - kontry

Wywrotki - różne odmiany - obrony - kontry

Atak za głowę z góry - kombinacje

Przerzuty przez ramię - różne odmiany - obrony - kontry

Dżaksarow - Kolew - kombinacje - obrony - kontry

Posadki, powalenia - obrony

Przerzuty skrętowe - obrony - kontry

Pozycja parterowa

Atak na ręce - kombinacje - obrony - kontry

Rolady - wyjścia z parteru

Wózki - narzutki - różne warianty - obrony

Wynoszenia do odwrotnego pasa,  suplesów - obrony

Atak za głowę z góry z przodu - kombinacje - obrony - kontry

Dr Andrzej Głaz,  Jan Godlewski

8995736