Polski Związek Zapaśniczy

Zasady Walki

Zasady walki

Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Jest to najbardziej cenne zwycięstwo w zapasach przez tzw. "tusz". Wystarczy przez 1 sek. przetrzymać przeciwnika, aby dwoma łopatkami dotykał maty zapaśniczej. Aby osiągnąć ten cel stosuje się różnego rodzaju "chwyty" (techniki zapaśnicze), za wykonanie których przyznają sędziowie w stylu wolnym i w zapasach kobiet 1, 2, 4 pkt. techniczne, a w stylu klasycznym 1, 2, 4, 5 pkt techniczne. Kto zdobędzie więcej punktów w dwóch rundach walki odnosi zwycięstwo na punkty. Jeżeli będzie to wysoka przewaga punktowa w stylu wolnym lub w zapasach kobiet (różnica co najmniej 10 pkt. technicznych), w stylu klasycznym (różnica 8 pkt.) wtedy następuje zwycięstwo na skutek wysokiej przewagi punktowej tzw. "tusz techniczny".Walka w zapasach trwa dwie rundy po 3 min. z przerwą 30 sek. (w przypadku seniorów/ek i juniorów/ek) lub dwie rundy po 2 min. z przerwą 30 sek. (w przypadku kadetów/ek i młodzików/czek).W zapasach zabronione są "chwyty" bolesne jak: uderzenia, dźwignie, wyłamywania palców, kopnięcia czy łapanie za włosy. Za stosowanie niedozwolonych "chwytów" można otrzymać ostrzeżenie.Punkty techniczne zdobywa się za wykonanie techniki, a ich wysokość jest uzależniona od stopnia zagrożenia w jakiej znalazł się przeciwnik po zaatakowaniu.

1 pkt. techniczny można uzyskać za działania techniczne w walce jak:

- za wyjście poza pole walki,

- za faulowanie w walce,

 - za wyjścia z pozycji parterowej na przeciwnika,

- za ucieczkę z maty lub od chwytu.

2 pkt. techniczny zdobywa się za działania, które powodują doprowadzenie przeciwnika ze stójki do parteru. Parter jest wtedy, kiedy zawodnik znajduje się w leżeniu lub w klęku podpartym (dotyka kolanami, rękoma lub głową maty - minimum trzy punkty podparcia) oraz będzie zdominowany w tej pozycji przez zawodnika atakowanego.

2 pkt. techniczne uzyskuje również się za takie działania, które doprowadzaj zawodnika atakowanego w parterze do pozycji "zagrożonej". Taką ocenę można również otrzymać za faul przeciwnika, który uniemożliwia poprawne wykonanie akcji technicznej oraz za ucieczkę poza pole walki w pozycji mostowej (pozycja opisana w rozdziale poświęconym technice walki).

4 pkt. techniczne otrzymuje się za takie działania, które z pozycji stojącej doprowadzają zawodnika atakowanego bezpośrednio do pozycji "zagrożonej".

5 pkt. technicznych otrzymuje się w stylu klasycznym wtedy, kiedy akcja techniczna wykonana jest z dużą amplitudą, tzn. technika wykonana z pełnym oderwaniem przeciwnika od maty i w czasie wykonania jej zawodnik wykonuje duży lot. Rzut jest bardzo efektowny i widowiskowy dla publiczności.Walkę zapaśniczą ocenia trzech sędziów. Sędzia arbiter, który prowadzi walkę bezpośrednio na macie, sędzia punktowy ocenia walkę siedząc obok maty oraz sędzia kierownik maty, który koordynuje pracę w/w sędziów. Ocena wszystkich sytuacji w walce następuje bezpośrednio po każdorazowym wykonaniu akcji przez zawodników. Za pomocą palców sędziowie pokazują ilość przyznanych punktów dla zawodnika walczącego w czerwonym bądź w niebieskim trykocie (rękawy sędziego są zaznaczone opaskami w odpowiednich kolorach, a sędziowie z boku maty posiadają odpowiednie tabliczki). Sędziowie ubrani są w garnitury natomiast zawodnicy walczą w trykotach (kostiumach) w kolorach jeden w czerwonym drugi w niebieskim. Na nogach posiadają miękkie obuwie zapaśnicze z zabezpieczonymi sznurowadłami tak aby nie mogły się odwiązać w walce.Sama walka odbywa się na miękkiej elastycznej macie zapaśniczej. Pole walki stanowi koło o średnicy 9 m. Dookoła maty znajduje się 1 metrowa stref pasywności oznaczona kolorem czerwonym. Jeżeli w przebiegu walki zawodnicy znajdą się stopami w tej strefie na sygnał słowny sędziego muszą się przemieścić do środka maty. Zawodnik stawiający się do walki musi być suchy (nie może być spocony ani natarty substancjami oleistymi) oraz posiadać chusteczkę dla celów higienicznych.Zawodnicy walczą w odpowiednio dostosowanych kategoriach wagowych w zależności od płci (kobiety, mężczyźni) oraz wieku zawodników (grupy wiekowe seniorzy powyżej 18 lat, juniorzy w wieku 18-20 lat, kadeci w wieku 15-17 lat oraz młodzicy od 12 do 14 lat).W seniorach jest 8 kategorii wagowych w tym dwie kategorie wagowe nie olimpijskie.

Zapasy styl wolny: kategorie olimpijskie do 57, 65, 74, 86, 97 i 125 kg oraz kategorie nieolimpijskie do 61 i 70 kg.

Zapasy styl klasyczny: kategorie olimpijskie do 59, 66, 75, 85, 98 i 130 kg oraz kategorie nieolimpijskie do 71 i 80 kg.

Zapasy kobiet: kategorie olimpijskie do 48, 53, 58, 63, 69, 75 kg oraz kategorie nie olimpijskie do 55 i 60 kg.

W juniorach jest 8 kategorii, w kadetach jest 10 kategorii, w młodzikach również 10.System rozgrywania zawodów  uzależniony od ilości zawodników startujących w danej kategorii wagowej. Występuje systemem pucharowy, zwycięzcy poszczególnych walk przechodzą do dalszych walk rozgrywanych aż do wyłonienia finalistów. Zawodnicy, którzy przegrali z finalistami, walczą w repasażach.

16299240