Polski Związek Zapaśniczy

94. Mistrzostwa Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym

1 tydzień temu | 14.09.2024, 23:12

W Chełmie dobiegły końca 94. Mistrzostwa Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym. Przez maty przewinęło się 89 klasyków z 16 krajowych klubów. W turnieju stoczono 141 pojedynków z których 66 zakończyło się zwycięstwem przez przewagę techniczną. Cieszy udany atak młodzieży, która na lubelskich matach pokazała dojrzałe zapasy. Tacy zawodnicy jak: Malik, Berejowski, Skrzypczak, Hildebrand, Salimov, Kunkel, Sidoruk, Jakubowski, Stolarczyk, Kozłowski, Loch, Gardzioła, Robaszek, Shepetun, Wawrzyńczyk czy Warchoł to jeszcze juniorzy i młodzieżowcy, a już sięgają po medale w dorosłych zapasach.

W kategorii do 55 kg ogromną niespodziankę sprawił 18-letni Dawid Malik, który po 4 wygranych pojedynkach wiezie złoto do Krakowa.

Ubiegłoroczny wicemistrz Polski, Olivier Skrzypczak tym razem w cuglach sięgnął po tytuł mistrzowski kategorii do 60kg. Złoty medalista ME U-15 z 2018 roku wygrał wszystkie walki w pierwszych rundach przez przewagi techniczne.

Słowa pochwały należą się triumfatorowi kategorii 63 kg Michałowi Traczowi, który penie sięgnął po swój szósty tytuł mistrzowski.

Kategorię do 67 kg wygrał Arslambek Salimov, który po wygraniu dwóch walk przez przewagi techniczne w finale nie dał szans Grzegorzowi Kunkelowi wygrywając z nim 13:0 i zdobywając swój drugi w dorosłej karierze złoty medal MP.

W kategorii do 72 kg wielkie zapasy pokazał wicemistrz świata i Europy - Mateusz Bernatek. Piotrkowianin niczym profesor zapasów ograł swoich rywali i po raz piąty stanął na najwyższym stopniu mistrzowskiego podium.

W wadze do 77kg kapitalnie powalczył Konrad Kozłowski, który długo borykał z kontuzją, jednak na chełmskich matach wywalczył swój pierwszy tytuł w seniorach pokonując m.in w pierwszym boju brązowego medalistę ME 2023 Kamila Czarneckiego.

Kędzierzynianin Piotr Duk po raz drugi w karierze został mistrzem Polski seniorów. W finale kategorii do 82kg pokonał przez przewagę techniczną, Bartłomieja Klimka.

Najciekawszym finałem był pojedynek w kategorii do 87 kg w którym spotkali się ubiegłoroczni mistrzowie. Adam Gardzioła - mistrz (82kg) i obrońca tytułu, faworyt publiczności - Szymon Szymonowicz (87kg). Walka dwóch świetnych gladiatorów była zacięta i bardzo wyrównana. Ostatecznie przy wyniku 2:1 nowym-starym mistrzem został zawodnik stołecznego AWF-u Gardzioła.

Nie od dziś wiadomo, że kategoria do 97kg to wizytówka Sobieskiego Poznań. W Chełmie pod nieobecność mistrza Michalika jego koledzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Na najwyższym stopniu podium stanął Gerard Kurniczak, który w finale ograł kolegę klubowego, Artsioma Shumskiego

Trzeci junior Europy z 2021 roku, Tomasz Wawrzyńczyk po raz pierwszy w dorosłej karierze zdobył złoto MP. Raciborzanin w finale przez przewagę techniczną wygrał z ubiegłorocznym brązowym medalistą, Mateuszem Karecińskim.

️Klasyfikację drużynową po raz 12 wygrali gladiatorzy Olimpijczyka Radom.
Gratulacje dla medalistów oraz ich trenerów.