Polski Związek Zapaśniczy

Cztery medale Polaków w Nicei

1 rok temu | 23.01.2023, 09:35
Cztery medale Polaków w Nicei

Czterema brązowymi medalami reprezentantów Polski zakończył się wyjazd naszych zapaśników na 49. edycję Grand Prix Henri Deglane, który odbył się w Nicei. Z największym dorobkiem zawody skończyli nasi zawodnicy w stylu klasycznym.

Na zawody we Francji reprezentacja Polski nie pojechała w najmocniejszym składzie. W większości szansę międzynarodowego występu otrzymali młodzieżowcy i zawodnicy próbujący się dostać do pierwszej reprezentacji. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie odnieśli tam sukcesów. Wręcz przeciwnie - dla niektórych może się to okazać pierwszym krokiem na drodze do częstszych występów na międzynarodowych matach.

Wśród pań najlepiej spisała się Natalia Walczak. Wicemistrzyni Europy juniorek z ubiegłego roku zdobyła brązowy medal w kategorii do 50 kilogramów. Po drodze udało jej się stoczyć jeden z najbardziej emocjonujących pojedynków turnieju, bowiem w ćwierćfinale pokonała Aintzanę Gorrię Goni przez tusz przy prowadzeniu 15:10. Po porażce w półfinale, w walce o brąz pokonała Augustę Eve z Kanady 5:2. Było to także „pomszczenie” swojej koleżanki z kadry, Amandy Tomczyk, która uległa Kanadyjce w walce repasażowej i ostatecznie zajęła siódme miejsce.

Bezpośrednio o medal rywalizowała także Angelika Mytkowska w kategorii do 57 kilogramów. Dzięki specyficznej formule repasaży, Polka, po porażce w pierwszej rundzie, musiała wygrać aż cztery pojedynki, by dostać szansę rywalizacji o brązowy medal. Tak też się stało - pokonywała odpowiednio rywalki z Nigerii, Niemiec, Francji i Szwecji. Dopiero w starciu medalowym uległa medalistce mistrzostw Europy, Sandrze Paruszewski. Ostatecznie Angelika zajęła piąte miejsce, ale taki występ na pewno możemy uznać za pozytywny.

Miejsca reprezentantek Polski:

-50kg:

3. Natalia Walczak - bilans walk 2-1

7. Amanda Tomczyk - 2-2

-53kg:

9. Weronika Sikora - 1-2

-57kg:

5. Angelika Mytkowska - 5-2

17. Wiktoria Karwowska - 0-2

-62kg:

9. Paulina Danisz - 1-2

-65kg:

4. Zuzanna Wólczyńska - 0-2

-68kg:

7. Zofia Polowczyk - 1-2

9. Karolina Kozłowska - 0-2

-72kg:

5. Patrycja Sperka - 1-3

*****

Reprezentanci stylu wolnego byli najmniej liczną z trzech polskich drużyn. W rywalizacji wystąpiło zaledwie siedmiu „wolniaków” i mieli też mniej sukcesów niż pozostałe dwie grupy - jako jedyni nie zdobyli bowiem medalu. Co więcej, tylko Mateusz Łuszczyński i Szymon Wojtkowski wygrali jakiekolwiek walki. Łuszczyński zajął piąte miejsce po porażce z Niemcem Kevinem Henkelem w walce o brązowy medal, jednak polscy wolniacy nie mogą uznać tego turnieju za udany. Ich łączny bilans walk w całych zawodach to dwa zwycięstwa i czternaście porażek.

Wyniki:

-65kg:

13. Aminjon Sadulloev - 0-2

-70kg:

5. Mateusz Łuszczyński - 1-2

-74kg:

9. Szymon Wojtkowski - 1-2

13. Wojciech Wysocki - 0-2

-86kg:

9. Filip Rogut - 0-2

-125kg:

4. Jakub Czerczak - 0-2

4. Krzysztof Cieślak - 0-2

*****

Klasycy byli na przeciwnym biegunie tej rywalizacji - największa liczba zawodników (12) i medali (3) ze wszystkich polskich reprezentacji. Pecha miał Grzegorz Kunkel, który wyszedł z grupy w kategorii do 60 kilogramów i musiał poddać walkę półfinałową ze względu na kontuzję. Na tych zasadach dało mu to brązowy krążek, jednak odebrało szansę na coś więcej. Miejmy nadzieję, że kontuzja nie okaże się poważna.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się także Mairbek Salimov w kategorii do 63 kilogramów. Wchodzący w wiek młodzieżowca zapaśnik gładko wygrał rywalizację w swojej grupie i przegrał jedynie w półfinale - z brązowym medalistą mistrzostw Europy Oleksandrem Hrushynem. Dało mu to brązowy krążek.

Trzeci medal to zasługa Kamila Czarneckiego w wadze do 72 kilogramów. Po porażce w pierwszej rundzie z mocnym Francuzem Ibrahimem Ghanemem, Polak przebił się przez repasaże i w walce o brązowy medal pewnie pokonał Litwina Eimantasa Vilimasa 5:1. W tej samej kategorii piąte miejsce zajął Aleksander Mielewczyk, w który w drugiej walce o brąz uległ przed czasem Nice Korshii z Gruzji.

Piąte miejsca, po przegranych pojedynkach o medale, zajęli również Adam Gardzioła i Dominik Krawczyk. Klasycy mają więc za sobą dobre rozpoczęcie sezonu. Po nie najlepszym poprzednim to dobry znak - obyśmy mogli widzieć jak najwięcej medali w ich wykonaniu.

Wyniki:

-60kg:

3. Grzegorz Kunkel - 1-3 (w tym oddany walkower z powodu kontuzji)

-63kg:

3. Mairbek Salimov - 2-1

-67kg:

13. Piotr Stolarczyk - 0-2

-72kg:

3. Kamil Czarnecki - 3-1

5. Aleksander Mielewczyk - 2-2

13. Piotr Lewandowski - 0-2

-77kg:

9. Maksym Zakharchuk - 0-2

-87kg:

5. Adam Gardzioła - 1-2

-97kg:

9. Hubert Robaszek - 0-2

9. Igor Shepetun - 0-2

13. Jakub Antoszewski - 0-2

-130kg:

5. Dominik Krawczyk - 1-2

***

Już niedługo poznamy pierwsze w tym sezonie wyniki naszych etatowych reprezentantów, którzy aktualnie przebywają na zgrupowaniach. Po pierwszych turniejach wiemy jednak, że mamy co najmniej kilka nazwisk, które już za chwilę mogą zacząć deptać im po piętach.

Udostępnij