Polski Związek Zapaśniczy

Daniela Tkachuk brązową medalistką Mistrzostw Europy U20

10 miesięcy temu | 29.06.2023, 20:38

Daniela Tkachuk we wspaniałym stylu wywalczyła brązowy medal kategorii wagowej do 76kg w Mistrzostwach Europy do lat 20, które odbywają się w Santiago de Compostela. Ponadto mamy szanse na dwa złote medale, bo Alicja Nowosad i Patrycja Cuber wystąpią w jutrzejszym finale!

To był polski dzień na matach w hiszpańskim Santiago de Compostela. Przede wszystkim trzymaliśmy kciuki za Daniele Tkachuk, która walczyła o brązowy medal. Polka nie zawiodła naszych nadziei i w pięknym stylu, przez położenie na plecy pokonała Annę Braun ze Szwecji, przy stanie 4:2.

Fantastycznie w kategorii wagowej do 65kg walczyła Alicja Nowosad. Polka w rundzie kwalifikacyjnej pokonała przez „tusz” Busrę Efę przy stanie 8:5. W ćwierćfinale 19-latka wygrała w emocjonującym pojedynku 7:5 z Marią Pantiru z Rumunii. W półfinałowym pojedynku, Nowosad nie zostawiła złudzeń Gerdzie Berth z Niemiec i wygrała 7:2. Jutro w finale rywalką Polki będzie reprezentantka Węgier, Eniko Eleks.

Doskonale radziła sobie Patrycja Cuber w kategorii wagowej do 68kg. Polka zaczęła swoją rywalizację od ćwierćfinału. Tam po fantastycznym pojedynku pokonała Venesę Georgievą 5:4. Wielu ekspertów uważało, że ten pojedynek był kluczowy dla awansu naszej zapaśniczki do finału. Tak też się stało! Bo nasza reprezentantka w półfinale nie zostawiła złudzeń Milli Andelić i pokonała Chorwatkę przez położenie na plecy. Jutro w finale Patrycja Cuber zmierzy się z Iryną Zablotską z Ukrainy.

W kategorii wagowej do 62kg mogliśmy oglądać Olhę Padoshyk. Polka w ćwierćfinale spotkała się z reprezentantką Węgier, Yasminą Soliman. Nasz zawodniczka przegrywała już 0:4. Jednak pod koniec pierwszej rundy Padoshyk skontrowała swoją przeciwniczkę i położyła ją na plecy. W półfinale to nasza reprezentantka na początku miała inicjatywę, ale niestety ją straciła i to jej ukraińska rywalka, Iryna Bodnar, awansowała przy remisie 6:6 do finału i nasza zapaśniczka będzie walczyła o brązowy medal.

W pierwszej rundzie kategorii wagowej 57kg, Patrycja Strzelczyk pokonała Petrę Mrackovą 10:2, a w ćwierćfinale po emocjonującej Polka uległa Gerdzie Terek z Węgier 3:1. Jednak Węgierka awansowała do finału i jutro nasza zawodniczka będzie walczyła w repasażu z Celeste Betty Sion z Francji.

Aleksandra Witos doskonale zaczęła swoją rywalizację w kategorii wagowej do 59kg. W kwalifikacjach pokonała przez położenie na plecy reprezentantkę Azerbejdżanu Firuzę Majidovą. Niestety w ćwierćfinale uległa w ten sposób zawodniczce z Bułgarii Fatme Shaban.

W kategorii wagowej do 55kg, Julia Nowicka przegrała repesaż z reprezentantką Węgier Rozą Szenttamasi 4:8

Nikola Wiśniewska przegrała swój pojedynek z Anną Teleginą (Litwa) przez położenie na plecy w kwalifikacjach kategorii wagowej 53kg.

Jutro zobaczymy przedstawicieli stylu wolnego. Będą walczyć Rafał Szewc (-57kg), Bartosz Sołtys (-65kg), Zelimkhan Mutsukhaev (-70kg), Mateusz Pędzicki (-79kg) oraz Taron Shahinyan (-97kg).