Polski Związek Zapaśniczy

𝐏𝐋𝐄𝐁𝐈𝐒𝐂𝐘𝐓𝐎𝐖𝐄 𝐑𝐄𝐌𝐀𝐍𝐄𝐍𝐓𝐘- DOMINACJA ZŁOTYCH BLIŹNIAKÓW

4 miesiące temu | 06.02.2024, 09:12
𝟔 𝐥𝐮𝐭𝐞𝐠𝐨 𝟏𝟗𝟒𝟗 𝐫𝐨𝐤𝐮 w Jaczkowie koło Kamiennej Góry przyszli na świat Kazek i Józek Lipieniowie, którzy na stałe wpisali się w annały historii klasycznych zapasów. W dzisiejszym materiale cofniemy się o 51 lat i przypomnimy o wspaniałym wyczynie dębickich gladiatorów.
W historii światowych zapasów był tylko jeden taki przypadek, w którym jednocześnie na dwóch matach o tytuły mistrzów świata walczyli bracia bliźniacy. Miało to miejsce w Teheranie w 1973 roku. A wspomnianymi braćmi byli polscy klasycy Kazimierz i Józef Lipieniowie. Pierwszy, starszy o kwadrans był 13-krotnym mistrzem Polski, dwukrotnym mistrzem świata, trzykrotnym mistrzem Europy, a przede wszystkim zdobywcą pierwszych medali olimpijskich w klasycznych zapasach: złotego (Montreal 1976) i brązowego (Monachium 1972). Drugi, Józef - czterokrotny olimpijczyk ma na koncie osiem tytułów mistrza Polski, czempionat globu oraz wicemistrzostwo olimpijskie (Moskwa 1980). 13 września1973 roku w Teheranie, bracia walcząc na dwóch matach równolegle, zdobyli tytuły mistrzów świata: Kazek w wadze piórkowej, a Józef w koguciej. Oklaskiwał ich wówczas szach Mohammed Reza Pahlavi. Zawody rozgrywano na otwartym stadionie w niesamowitym skwarze. Temperatura w niecce wypełnionego kilkudziesięciotysięczną widownią stadionie w stolicy Iranu przekraczała 40 stopni Celsjusza. Teherański sukces był jednym z największych w historii polskich i dębickich zapasów. Podopieczni Janusza Tracewskiego w Iranie zajęli drużynowo drugie miejsce na świecie. Oprócz wyczynu złotych bliźniaków na irańskim podium stanęli również inni zapaśnicy Wisłoki Dębica. Tytuły wicemistrzowskie zdobyli: najmłodszy w historii polskich zapasów medalista MŚ seniorów, 18-letni Ryszard Świerad (48 kg) oraz Jan Michalik (52 kg), brąz wywalczył Andrzej Skrzydlewski (100 kg), a medal ze srebrnego kruszcu zawisł na szyi 5-krotnego olimpijczyka, zawodnika Siły Mysłowice, Czesława Kwiecińskiego (90 kg). Teherański sukces złotych bliźniaków sprawił, że jako pierwsi zapaśnicy w historii plebiscytu PS znaleźli się w gronie 10 najlepszych sportowców Polski. W kolejnym roku Kazek, już bez asysty brata Józefa ponownie znalazł się w TOP-10. A to za sprawą zdobycia kolejnego tytułu mistrza świata. W katowickim Spodku dębiczanin w pięknym stylu zdobył złoto po fantastycznym finale, w którym ograł wielkiego radzieckiego zapaśnika-Kawkajewa. Brat Józef (57 kg) na katowickich matach wywalczył srebro, ale to jednak nie wystarczyło do wejścia w TOP 10. Oprócz braci Lipieniów na mistrzowskim podium stanął jeszcze Andrzej Supron (68 kg) zdobywając brązowy medal, a nasz zespół pod wodzą Janusza Tracewskiego zajął trzecie miejsce na świecie. W 1975 roku Kazek ponownie szalał na światowych i europejskich matach. W Mińsku wywalczył tytuł wicemistrza świata, a w niemieckim Ludwigshafen został najlepszym ,,piórkowcem,, Starego Kontynentu po raz kolejny w finale nie dając żadnych szans wspomnianemu rywalowi zza wschodniej granicy. Te sukcesy dały Lipieniowi po raz trzeci miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich sportowców. Zresztą rok 1975 był bardzo udany dla naszych klasyków. Na światowym czempionacie oprócz srebra Kazimierza Lipienia tytuły wicemistrzów świata zdobyli również Andrzej Supron (68 kg)oraz brat bliźniak Kazka - Józef (57kg). Na najniższych stopniach podium stanęli wówczas Adam Ostrowski (82 kg) i kolejny dębiczanin, Andrzej Skrzydlewski (100kg). Drużynowo nasi klasycy po raz kolejny znaleźli się na podium MŚ zajmując trzecie miejsce. Na mistrzostwach Europy oprócz złota Lipienia (62 kg) na najwyższym stopniu podium stanął 23-letni Andrzej Supron (68 kg). W sumie w latach 1973-1975 nasi klasycy wywalczyli aż 20 medali MŚ i ME i czterokrotnie meldowali się w TOP 1O najlepszych polskich sportowców. Bracia Lipieniowie wspólnie zdobyli trzy medale olimpijskie (🥇złoty, 🥈srebrny i 🥉brązowy), trzy mistrzostwa świata, sześć srebrnych medali na czempionatach globu i trzy tytuły mistrzów Europy. Starszy - Kazek zmarł przedwcześnie w wieku 56 lat, 12 listopada 2005 roku w Nowym Jorku.