Polski Związek Zapaśniczy

Dwa brązowe medale Mistrzostw Świata U23 w stylu klasycznym w Tiranie

5 dni temu | 22.10.2024, 21:58

Reprezentanci Polski wywalczyli dwa brązowe medale Mistrzostw Świata w Zapasach, które od 21-27 października 2024 odbywają się w stolicy Albanii.

Dziś (23.10) brązowy krążek wywalczył Mairbek Salimov, który w małym finale Mistrzostw Świata w zapasach w stylu klasycznym w kategorii do 63 kg po świetnej walce, w której pokazał piękne zapasy obfitujące w wiele efektownych chwytów wypunktował i zwyciężył przez położenie na łopatki z aktualnym brązowym medalistą Mistrzostw Europy U23 Turkiem Bekir Ates.

Brązowy medal Mistrzostw Świata dla Mairbeka Salimova to drugi brązowy krążek w tym roku, po wywalczonym wcześniej na mistrzostwach Europy U23 w Baku.

Wczoraj natomiast Arslanbek Salimov z Klubu Sportowego Wschód po kapitalnej walce, obfitującej w wiele wspaniałych i efektownych akcji technicznych, wygrywa 8:4 z mistrzem Europy kadetów z 2021 roku, Azerem Faridem Khalilovem, i zdobywa brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata w kategorii do 67 kg.

Jest to kolejny krążek naszego klasyka wywalczony na mistrzowskiej imprezie. Przed rokiem białostoczanin zdobył również brąz w światowym czempionacie juniorów, a w 2022 roku stanął na drugim stopniu podium ME U20. Wielkie gratulacje dla zawodnika oraz jego trenerów klubowych i reprezentacyjnych.

72kg - Piotr Stolarczyk - MKZ UNIA RACIBÓRZ
77kg - Konrad Kozłowski - Radomskie Centrum Szkolenia Zapaśniczego "Olimpijczyk"

Podsumowując występ Polaków:

Arslambek Salimov z Klubu Sportowego Wschód zdobył brązowy medal w kategorii do 67 kg. W 1/8 finału pokonał Chińczyka Changwei Guan (1:1), a w ćwierćfinale zwyciężył z Hindusem Sachinem Sachin. Przegrał w półfinale z Razzakiem Beishekeevem z Kirgistanu, co pozwoliło mu walczyć o brązowy medal, który ostatecznie zdobył.

Mairbek Salimov z tego samego klubu dotarł do ćwierćfinału kategorii do 63 kg, gdzie przegrał z Japończykiem Komei Sawadą. Wcześniej wygrał w eliminacjach z Amerykaninem Jonathanem Gurule oraz pokonał aktualnego mistrza Europy, Azera Ziva Babashova.

Tomasz Wawrzyńczyk z MKZ UNIA RACIBÓRZ w pierwszej walce kategorii do 130 kg pokonał reprezentanta Indii, Uttama Ranę. Następnie zmierzył się z Keithem Anthonym Mileyem Jr. z USA, z którym przegrał po wyrównanej walce (3:5).

Adam Gardzioła z AZS AWF Warszawa w kwalifikacjach kategorii do 87 kg pokonał wicemistrza świata juniorów Azerem Joju Samadowem (4:1), ale w 1/8 finału uległ Irańczykowi Yazdi Yasinali (1:6).

Konrad Kozłowski z Radomskiego Centrum Szkolenia Zapaśniczego “Olimpijczyk” wygrał pierwszą walkę w kategorii do 77 kg z Chińczykiem Yang Changiem, lecz w 1/8 finału przegrał na punkty z Węgrem Attilą Toesmagi (1:3).

Piotr Stolarczyk z MKZ UNIA RACIBÓRZ rywalizował w kategorii do 72 kg, ale odpadł po przegranej z mistrzem Europy Gruzinem Chkhikvadze (0:6).

Igor Shepetun z Cement-Gryf Chełm wygrał swoją kwalifikacyjną walkę w kategorii do 97 kg, pokonując Chińczyka Yang Zichena, jednak przegrał w 1/8 finału z Niteshem Nitesh z Indii.

Islam Aliev z AZS AWF Warszawa walczył w kategorii do 82 kg, gdzie wygrał z Japończykiem Daizo Tanizakim (8:5), ale przegrał w kolejnej walce z Azerem Elminem Aliyev.