Polski Związek Zapaśniczy

Grad medali juniorskich kadr na międzynarodowych zawodach

1 rok temu | 16.05.2023, 15:10
Grad medali juniorskich kadr na międzynarodowych zawodach

W ubiegły weekend polskie zapasy emocjonowały się głównie seniorskimi mistrzostwami Polski, jednak nie oznacza to, że było to jedyne warte uwagi wydarzenie. Kadra juniorów w stylu klasycznym oraz kadetki i kadeci w stylu wolnym rywalizowali w międzynarodowych zawodach i przywieźli do Polski całą masę miejsc na podium.

 

Kadra „klasycznych” juniorów prowadzona przez Edwarda Barsegjana wystąpiła w bardzo mocnym składzie na turnieju we Frankfurcie i wyraźnie zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej, mimo obecności innych reprezentacji (Niemiec, Szwajcarii, Czech czy Chorwacji).

 

Nasi zapaśnicy zdobyli aż siedem medali i w kilku przypadkach świetnie wywiązali się z roli faworytów. Mowa tu głównie o Olivierze Skrzypczaku i Arslanbeku Salimovie, którzy przewijają się już nawet przy dyskusjach o kadrze seniorskiej, a Skrzypczak dopiero co został wicemistrzem Polski seniorów, przegrywając jedynie przy remisie z weteranem Michałem Traczem. Obaj wygrali swoje kategorie i potwierdzili swój potencjał, który będziemy mogli oglądać m.in. na mistrzostwach świata juniorów w Warszawie.

 

Na uwagę zasługuję też zwycięstwa Wojciecha Iwanowskiego i Sebastiana Warchoła, przede wszystkim dlatego, że obaj zawodnicy są dopiero w swoim pierwszym roku startów w tej kategorii wiekowej. Jeszcze rok temu byli kadetami (Warchoł to wicemistrz Europy), a teraz pokazują gotowość do walki ze starszymi.

 

Medale Polaków we Frankfurcie:

 

Złote:

 

Olivier Skrzypczak (-60kg)

Arslanbek Salimov (-67kg)

Wojciech Iwanowski (-87kg)

Sebastian Warchoł (-97kg)

 

Srebrne:

 

Mateusz Ropiak (-55kg)

Mateusz Iwanowski (-97kg)

 

Brązowy:

 

Piotr Chełek (-82kg)

 

 

*****

 

Z kolei w stolicy Rumunii, Bukareszcie, odbył się bardzo duży turniej wśród kadetów, czyli zawodników i zawodniczek do lat 17. Na matach pojawiło się ponad 300 zapaśników i zapaśniczek z 20 państw, w tym reprezentacja Polski kobiet oraz stylu wolnym.

Podobnie jak klasycy we Frankfurcie, kadetki wygrały klasyfikację drużynową w Bukareszcie. Podobieństwa są też zresztą inne, ponieważ nasze reprezentantki także zdobyły tam siedem medali. Łącznie mamy tych medali aż dziewięć, ponieważ dwa dorzucili także reprezentanci stylu wolnego.

 

Zarówno juniorzy, jak i kadeci, przygotowują się do swoich imprez docelowych, jakimi są mistrzostwa świata i Europy w ich kategoriach wagowych. Po niektórych dotychczasowych startach możemy stwierdzić, że miejsc na podium na imprezach docelowych naszym reprezentacjom nie zabraknie.

 

Medale Polaków:

 

Złote:

 

Dominika Konkel (-46kg)

Maja Majdańska (-49kg)

 

Srebrne:

 

Nina Majchrzak (-43kg)

Łucja Korcz (-49kg)

Amelia Tomala (-53kg)

Nikola Piechocka (-57kg)

Dominika Pochowska (-69kg)

 

Brązowe:

 

Jakub Kęsy (-55kg)

Bartłomiej Nowakowski (-80kg)

Udostępnij