Polski Związek Zapaśniczy
IO2024

IO 2024: Arkadiusz Kułynycz piąty na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

4 dni temu | 08.08.2024, 21:43

Arkadiusz Kułynycz zakończył swoje zmagania na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu na 5. miejscu w kategorii do 87 kg w zapasach klasycznych. Choć nie udało mu się zdobyć upragnionego medalu, jego występ na olimpijskiej macie był pełen emocji i dowiódł, że jest jednym z najlepszych zawodników w tej dyscyplinie.

Droga do ćwierćfinału

W 1/8 finału Arkadiusz Kułynycz stanął naprzeciw aktualnego mistrza świata, Turka Ali Cengiza. W tej niezwykle zaciętej walce, Polak pokazał swoją klasę, wykonując efektowny rzut biodrowy, oceniony na 4 punkty. Dzięki tej kluczowej akcji Kułynycz zwyciężył 5:3, zapewniając sobie awans do ćwierćfinału.

Ćwierćfinałowe wyzwanie

W ćwierćfinale rywalem Kułynycza był wicemistrz świata w nieolimpijskiej kategorii do 82 kg, Irańczyk Alireza Mohmadipiani. Niestety, ta walka okazała się dla Polaka bardzo trudna. Chwila nieuwagi sprawiła, że Kułynycz znalazł się w sytuacji, którą Irańczyk wykorzystał, zdobywając 4 punkty za rzut. To kluczowe wydarzenie ustawiło dalszy przebieg pojedynku, który Mohmadipiani wygrał 10:1.

Nadzieja w repasażach

Pomimo porażki w ćwierćfinale, Kułynycz wciąż miał szansę na walkę o olimpijski medal dzięki awansowi jego ćwierćfinałowego rywala do finału. W repasażach Polak zmierzył się z Kolumbijczykiem Carlosem Munozem Jaramillo. Kułynycz pokazał klasę, wygrywając na punkty 3:1 i awansował do walki o brązowy medal.

Walka o brązowy medal

W wieczornej sesji finałowej 8 sierpnia Arkadiusz Kułynycz stoczył pojedynek o brązowy medal z dwukrotnym medalistą olimpijskim, Ukraińcem Żanem Bełeniukiem. Pomimo ogromnej ambicji i walki do końca, Polak przegrał na punkty 1:3. Bełeniuk, wykorzystując swoje doświadczenie, zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, wykonując decydujący manewr w przymusowym parterze.

Wielki sukces na debiut

Arkadiusz Kułynycz, debiutując na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, zajął 5. miejsce. Chociaż nie udało się zdobyć medalu, jego występ w Paryżu był dowodem na to, że należy do światowej czołówki w swojej kategorii. Walka, jaką zaprezentował, pełna determinacji i sportowego ducha, na pewno zostanie zapamiętana przez kibiców, a zdobyte doświadczenie z pewnością będzie procentować w przyszłych startach.