Polski Związek Zapaśniczy

MŚ: Anhelina Łysak bez medalu, ale z kwalifikacją olimpijską!

8 miesięcy temu | 20.09.2023, 23:50
MŚ: Anhelina Łysak bez medalu, ale z kwalifikacją olimpijską!

Anhelina Łysak (-57kg) wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża podczas mistrzostw świata w Belgradzie. Nasza zapaśniczka przegrała w pojedynku o brązowy medal z Amerykanką Helen Louise Maroulis, a w walce o bilet do Paryża pokonała przez położenie na łopatki Turczynkę Elvirę Kamaloglu. 

Zapaśniczka MKS Cement-Gryf Chełm w środę rozpoczęła zmagania na macie w Belgradzie od pojedynku repasażowego z Białorusinką Iryną Kurachkiną, aktualną wicemistrzynią olimpijską. Anhelina Łysak znakomicie rozegrała ten pojedynek i przewagę techniczną wypracowała sobie już pod koniec pierwszej rundy kończąc w ten sposób pojedynek i awansując do walki o brązowy medal. W tym pojedynku zmierzyła się z Amerykanką Helen Louise Maroulis, aktualną wicemistrzynią świata i brązową medalistką olimpijską. Pierwsza punkty wywalczyła Maroulis za sprowadzenie do parteru i obejście. Walka na dobre rozkręciła się w drugiej rundzie, a Amerykanka zdobyła kolejne cztery punkty. Łysak ruszyła do odrabiania strat i na 30 sekund przed końcem było już tylko 7:6 dla Amerykanki. Niestety w końcówce Łysak dała się skontrować i ostatecznie przegrała walkę o brązowy medal.

Porażka nie oznaczała końca szans na awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W dodatkowej walce Anhelina Łysak zmierzyła się z Turczynką Elvirę Kamaloglu i pewnie tym razem wygrała przez położenie na łopatki, tym samym wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża!

W czwartkowym repasażu powalczy Aleksandra Wólczyńska (WKS Grunwald Poznań) w kategorii do 62kg. Nasza zapaśniczka uległa w 1/16 finału aktualnej wicemistrzyni olimpijskiej, rozstawionej z numerem drugim w mistrzostwach reprezentantce Kirgistany Aisuluu Tynybekovej. Rywalka awansowała do finału i tym samym starsza z sióstr Wólczyński zmierzy się w repasażu z reprezentantką Mołdawii, Marianą Chrdivarą Esanu. 

W repasażach powalczy również Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska, -72kg), która w Belgradzie rywalizuje w kategorii nieolimpijskiej do 72kg. W 1/8 finału przegrała z późniejszą finalistką, Davaanasan Amar z Mongolii, a w repasażu powalczy z Bułgarką Sofią Georgievą. 

W 1/8 finału odpadła Roksana Zasina (ZTA Zgierz) rywalizująca w kategorii do 53kg, która w pierwszej walce pokonała zapaśniczkę z Wybrzeży Kości Słoniowej, Nogona Celine Josee Bakayoko, a w kolejnym starciu przez przewagę techniczną uległa Hindusce Antim Antim, rywalizującej pod neutralną flagą. 

Również na 1/8 finału zmagania w turnieju zakończyła Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w kategorii do 68kg. W 1/16 finału pokonała solidną Węgierkę Noemi Szabados, a w 1/8 finału po zaciętej walce uległa Adeli Hanzlickovej z Czech. Z Czeszką przegrała po raz ostatni podczas tegorocznego Poland Open po równie ciekawej walce. Chołuj pierwszy punkt wywalczyła za pasywność rywalki jeszcze w pierwszej rundzie. W drugiej rundzie wywalczyła punkty za sprowadzenie do parteru i obejście. Niestety Chołuj podobnie jak w Warszawie dała się zaskoczyć bardziej doświadczonej rywalce zza południowej granicy, która decydujące punkty za obejście wywalczyła na siedem sekund przed końcem walki. Czeszka przegrała w ćwierćfinale i tym samym zakończyła zmagania w mistrzostwach w wykonaniu Chołuj. 

Wyniki

zapasy kobiet

-53kg

1/16: Roksana Zasina - Nogona Bakayoko (Wybrzeże Kości Słoniowej) 3-1

1/8: Roksana Zasina - Antim Antim (Indie) 0-4

-57kg

Repasaże: Anhelina Łysak - Iryna Kurachkina (AIN) 4-0

o 3 miejsce: Anhelina Łysak - Helen Louise Maroulis (USA) 1-3

o kwalifikację olimpijską: Anhelina Łysak - Elvira Kamaloglu (Turcja) 5-0

-62kg

1/16: Aleksandra Wólczyńska - Aisuluu Tynybekova (Kirgistan) 0-5

-68kg

1/16: Wiktoria Chołuj - Noémi Szabados (Węgra) 3-0

1/8: Wiktoria Chołuj - Adela Hanzlickova (Czechy) 1-3

-72kg

1/8: Natalia Strzałka - Davaanasan Enkh Amar (Mongolia) 1-3


Udostępnij