Polski Związek Zapaśniczy

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetów w stylu klasycznym. Radom 2024

1 tydzień temu | 06.10.2024, 16:20

W Radomiu zakończyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetów w zapasach w stylu klasycznym w ramach 51 Memoriału im. Władysława Miazio, który jest rozgrywany od 1972 roku.

Władysław Miazio był zapaśnikiem, ale przede wszystkim świetnym wychowawcą i doskonałym szkoleniowcem w tej dyscyplinie sportu. Jego podopieczni zdobywali tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski. To pod jego okiem swoje pierwsze sukcesy odnosił Stanisław Krzesiński ( obecny na dzisiejszych zawodach) - ikona polskich zapasów, który na stałe zapisał się w historii radomskich zapasów, jako pierwszy medalista MP seniorów (🥉1969-Elbląg). Później - już jako zawodnik GKS Katowice jeszcze czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu oraz dwukrotnie walczył na igrzyskach olimpijskich. Jednak Pan Stanisław podobnie jak Władysław Miazio był wielkim trenerem i wspaniałym wychowawcą. To za jego rządów polscy zapaśnicy zdobyli na IO, MŚ, ME, Turniej Przyjaźni 1984 aż 59 medali !!! Niedaleko więc, pada jabłko od jabłoni....

Na starcie dzisiejszej rywalizacji stanęło 180 młodych gladiatorów z 43 klubów oraz 3 ekipy zagraniczne, którzy stoczyli łącznie 310 walk. Miejscowy Radomskie Centrum Szkolenia Zapaśniczego "Olimpijczyk" wystawił 20 klasyków, którzy w cuglach wygrali klasyfikację drużynową wyprzedzając zespół z Litwy oraz MKZ UNIA RACIBÓRZ.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli triumfatorzy kategorii do (48kg) Antoni Koćwin MKZ UNIA RACIBÓRZ, (71kg) Kacper Golonka, KS Budowlani Olsztyn oraz do (110kg) Mateusz Tomelka SKS Unia Swarzędz - Zapasy, którzy przez turniej przeszli jak burza nie tracąc pkt. technicznych.

Podobać mógł się również finał w wadze do 65kg, w którym miejscowy zawodnik - Przemysław Andrychowski przegrywając w pierwszej rundzie (1:6) zdołał odrobić straty i zwycięsko zakończyć bój z Julianem Iwaszko Uks Jedynka Zapasy Kostrzyn Nad Odrą.

Mistrzowską klasę pokazał brązowy medalista ME, Litwin - Benediktas Bubelevicius, który pewnie zwyciężył w wadze do 80kg.