Polski Związek Zapaśniczy

Międzynarodowe zasady zmiany obywatelstwa

4 godziny temu | 21.11.2024, 13:37
Międzynarodowe zasady zmiany obywatelstwa


UWW ogłosiło zmiany w Międzynarodowych zasadach zmiany obywatelstwa sportowego. Celem tych zmian było dostosowanie się do zasad Karty Olimpijskiej.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:

  • Ważny (nowy) paszport jest obowiązkowy, aby kwalifikować się do zmiany obywatelstwa. Wszystkie licencje będą wydawane wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Zezwolenia na pobyt nie będą już akceptowane.
  • Dozwolona jest 1 zmiana obywatelstwa na płeć rocznie na Federację Narodową (1 mężczyzna, 1 kobieta) we wszystkich kategoriach wiekowych (np. 1x Senior FS + 1x U20 WW // 1x U17 GR + 1x Senior WW// 1x Weteran GR + 1 U20 WW, itp.)
  • Muszą upłynąć 3 lata od ostatniego reprezentowania byłego kraju w mistrzostwach kontynentu lub świata, zawodach rankingowych, pucharach, a także igrzyskach olimpijskich, kontynentalnych lub regionalnych.
  • Okres administracyjny: wszystkie wnioski rozpatrywane będą między 1 października a 20 grudnia. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, zmiana będzie obowiązywać od 1 stycznia następnego roku. W 2025 roku wnioski będą wyjątkowo przyjmowane do 19 stycznia 2025 roku.
  • Opłaty: opłata administracyjna na rzecz UWW i rekompensata za szkolenie zostały zmienione (artykuł 5).
  • Podwójne obywatelstwo: zawodnik z podwójnym obywatelstwem, który decyduje się reprezentować inny kraj niż ten, w którym posiadał licencję przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat (lub którego paszport wskazuje miejsce urodzenia w innym kraju), musi przedstawić dowód zamieszkania w tym kraju lub dowód obywatelstwa przy urodzeniu / przed ukończeniem 10 roku życia.
Zasady te odnoszą się do sytuacji, w których zawodnik trenował i rywalizował w kraju A na poziomie krajowym, a następnie decyduje się reprezentować kraj B na arenie międzynarodowej. W takim przypadku rzeczywisty związek z krajem B musi być potwierdzony dowodem zamieszkania lub dowodem obywatelstwa kraju B w chwili urodzenia lub przed ukończeniem 10 roku życia. Opłata wyrównawcza dla kraju A ma zastosowanie, jeśli zawodnik rywalizował na szczeblu krajowym przez co najmniej trzy lata w ciągu ostatnich pięciu lat.

Aby zaradzić sytuacji spowodowanej przez obecne przepisy, Prezydium postanowiło wdrożyć środki mające na celu promowanie szkoleń i uczestnictwa obywateli w porównaniu do nowych posiadaczy obywatelstwa:
  • Ograniczenie udziału nowych posiadaczy obywatelstwa („New Nationality Holders”, „NNH”) w porównaniu z zawodnikami krajowymi („Nationals”) w mistrzostwach (artykuł 8):
    • 2025 i 2026: (na styl) Zgłoszenie maksymalnie 2 NNH, jeśli zgłoszonych jest minimum 2 zawodników krajowych.
    • 2027 i 2028: (na styl) Zgłoszenie maksymalnie 2 NNH, jeśli zgłoszono co najmniej dwa razy więcej zawodników narodowych.
    • Od 2029 r.: (za styl) Zgłoszenie maksymalnie 1 NNH, jeśli zgłoszono co najmniej 4-krotnie więcej zawodników krajowych.
    • Kwalifikacje IO: W 2027 i 2028: maksymalnie 2 NNH.
    • Od 2029: maksymalnie 1 NNH.

  • Przyjęto również przepisy przejściowe (artykuł 15), na okres przejściowy i rozwiązanie dla tych, którzy obecnie rywalizują w danym kraju bez posiadania paszportu tego kraju.

Prezydium przyjęło również zasady dotyczące „zwalniających federacji”
Zwalniające federacje: Federacje pochodzenia mogą udzielić zezwolenia na zmianę narodowej federacji maksymalnie 3 zawodnikom na płeć rocznie, we wszystkich stylach i kategoriach wiekowych.
Powyższe nowe zasady weszły w życie i mają natychmiastowe zastosowanie.

Pełny dokument Międzynarodowych zasad zmiany obywatelstwa w jęz. polskim do pobrania tu: KLIKNIJ I POBIERZ DOKUMENT

Pytania dotyczące powyższych zmian prosimy kierować na adres pol@uww.org – będziemy wyjaśniać je z UWW.

Udostępnij
 
9928032