Polski Związek Zapaśniczy

Mistrzostwa Polski Młodzików w stylu wolnym za nami!

7 miesięcy temu | 07.11.2023, 13:46

W niedzielę w Staszowie zakończyły się XII Mistrzostwa Polski Młodzików w stylu wolnym. W rywalizacji zapaśników do lat 14 po swój trzeci tytuł sięgnął Witold Pawlik (ZTA Zgierz). W ciągu dwóch dni rywalizacji stoczono na matach 306 walk, a ostateczna liczba uczestników wyniosła 179.

W kategorii do 35kg triumfował Matvii Bezrukyi reprezentujący klub ZTS Sokół Lublin, który w finale pokonał przez przewagę techniczną Filipa Kuśmirka (LKS Mazowsze Teresin). Rywalizację do 38kg zwyciężył 12-letni Abu-Bakar Tsomayev z Kavkaz Warszawa, który jednocześnie został najmłodszym mistrzem Polski młodzików podczas zawodów rozgrywanych w Staszowie. W finale przez przewagę techniczną pokonał Maksymiliana Cieplika (KS Lotnik Wrocław).

Bez straty punktu tytuł mistrza Polski młodzików wywalczył Oleksandr Petrenko (UKS Niska Warszawa) w kategorii do 41kg. W finale przez przewagę techniczną już w pierwszej rundzie pokonał Mateusza Bartoszewskiego (LKS Łódzka Akademia Zapasów). Petrenko tylko walce z Maciejem Skotarczakiem (GLUKS Invictus Sicienko) nie zdołał zakończyć jej przed czasem.

Wszystkie walki przed czasem zakończył Igor Kiełt (MKS Rokita Brzeg Dolny) w kategorii do 44kg. W ubiegłym roku Kiełt wywalczył brązowy medal w tej kategorii wagowej. Tym razem nie dał szans przeciwnikom wygrywając 3 z 4 walk przez położenie na łopatki, a w jednej triumfował przez przewagę techniczną. W finale przez tusz pokonał Magamadowa Magamedamina (Kavkaz Warszawa).

Po swój trzeci tytuł mistrza Polski młodzików sięgnął 14-letni Witold Pawlik (ZTA Zgierz) w kategorii do 48kg. W finale pokonał Dawida Matusza (LKS Dąb Brzeźnica) przez przewagę techniczną. W fazie eliminacyjnej wszystkie trzy walki również zakończył przed czasem. W poprzednich latach Pawlik triumfował w kategoriach do 35kg w 2021 roku oraz do 41kg w ubiegłym roku.

Drugi tytuł mistrza Polski wywalczyli Igor Kaczmarek (ZTA Zgierz) w rywalizacji do 52kg. W finale po świetnej i emocjonującej walce, Macieja Sadowika (ZKS Slavia Ruda Śląska). Po pierwszej rundzie Kaczmarek prowadził 1:0, a w drugiej zapaśnicy zdobyli łącznie aż 21 punktów Ostatecznie Kaczmarek zwyciężył 3-1 (12:10). Obaj zawodnicy w lipcu reprezentowali nasz kraj w mistrzostwach Europy do lat 15 w węgierskim Kaposvarze w kategorii do 48kg.

Michał Michniewicz (MLUKS Karlino) wygrał rywalizację w kategorii do 57kg w finale pokonując Mateusza Klusa (ZKS Białogard) przez przewagę techniczną. W ubiegłym roku 14-latek z Karlina wywalczył brązowy medal w kategorii do 48kg.

W świetnym stylu i bez straty punktów złoty medal wywalczył Franciszek Dubaj (UKS Olimpia Cieszków, -62kg). 14-latek w tym roku zdobył już złoty medal Międzynarodowych Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych. W Staszowie wygrał przed czasem wszystkie pięć walk, a w finale przez położenie na łopatki pokonał Filipa Małowskiego (LKS Łódzka Akademia Zapasów).

Bez straty punktów złoty medal wywalczył również Arsen Vazaryan (KS Bloczek Team Pelplin) w rywalizacji do 68kg. W finale pewnie pokonał Macieja Słowiańskiego (ZTA Zgierz). W trzeciej rundzie po zaciętej walce pokonał Jakuba Kiełpińskiego (MLKS Wisła Świecie), który w tym roku stawał na podium wielu zawodów w swojej kategorii wiekowej.

W kategorii do 75kg na najwyższym stopniu podium stanął Michał Gosiński (LKS Łódzka Akademia Zapasów), który w finale przez przewagę techniczną pokonał Oskara Matuszka (ULKS Bizon Milicz).

Trzy walki, 26 punktów technicznych i trzy wygrane przed czasem to bilans mistrza Polski młodzików w kategorii do 85kg. Filip Kilan (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz & Radom) w finale pokonał Arseniiego Bondarenkę (LKS Mazowsze Teresin) i wywalczył złoty medal.

Bezkonkurencyjny w kategorii do 100kg był ubiegłoroczny brązowy medalista, Patryk Krzyśków (LKS Ceramik Krotoszyn). Cztery wygrane przed czasem w tym dwie przez położenie na łopatki to prawdziwa dominacja zapaśnika z Krotoszyna na matach w Staszowie. W gronie pięciu zapaśników rywalizacja toczyła się systemem każdy z każdym.

Sponsorem głównym Mistrzostw Polski Młodzików w Staszowie była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A