Polski Związek Zapaśniczy

Mistrzostwa Polski: Ważne rozstrzygnięcia w Sieradzu

6 miesięcy temu | 21.05.2023, 15:27
Mistrzostwa Polski: Ważne rozstrzygnięcia w Sieradzu


Zawodami kobiet w Sieradzu zakończyła się tegoroczna seria zapaśniczych mistrzostw Polski. Nie zabrakło rozstrzygnięć, które mogą mieć znaczenie przy późniejszym wyborze składu na wrześniowe mistrzostwa świata.

 

Trener reprezentacji kobiet Dariusz Grzywiński podkreślał na początku sezonu, że rok będzie podzielony na dwie części - pierwszą, zakończoną mistrzostwami Europy i drugą, od mistrzostw Polski do mistrzostw świata. Jeśli ktoś przegrał rywalizację w olimpijskiej kategorii w kontekście europejskiego czempionatu, to nie znaczy, że rzutuje to na jego szansę na walkę o olimpijskie kwalifikacje w Belgradzie. A jedną z kluczowych imprez w kontekście powołań na światowy czempionat, miały być właśnie mistrzostwa Polski.

 

Widać to zresztą po samym fakcie, że wszystkie nasze czołowe reprezentantki walczyły w swoich docelowych, olimpijskich kategoriach wagowych. Dzięki temu mamy za sobą pierwszą odsłonę rywalizacji w każdej z nich.

 

Najwięcej działo się w kategorii do 57 kilogramów, gdzie wystąpiło aż cztery zawodniczki chcące rywalizować o igrzyska olimpijskie. Angelina Łysak, Jowita Wrzesień, Patrycja Gil i Magdalena Głodek miały w dodatku okazję zmierzyć się w bezpośrednich pojedynkach każda z każdą, ponieważ ze względu na małą liczbę zawodniczek rywalizację przeprowadzono w ramach jednej wielkiej fazy grupowej.

 

Zdecydowanie najlepsza okazała się Łysak, która została mistrzynią Polski nie tracąc nawet punktu. Z Głodek wygrała przez tusz, z Wrzesień 6:0, a z Gil 2:0. Tym samym po nie najlepszej pierwszej części sezonu Angelina pokazuje, że być może to jednak ona pojedzie do Belgradu bronić wywalczonego przed rokiem medalu mistrzostw świata w tej kategorii. Co ciekawe, pozostałe rywalki podzieliły się zwycięstwami miedzy sobą - Wrzesień wygrała z Głodek (7:2), Głodek z Gil (4:1), a Gil z Wrzesień (przy remisie 4:4). Srebro, ze względu na system punktowania, przypadło Gil.

 

Kolejna, klasyczna wręcz już rywalizacja to starcie Katarzyny Krawczyk z Roksaną Zasiną w kategorii do 53 kilogramów. Jedna startowała na igrzyskach w Rio, druga w Tokio, a teraz rywalizują o możliwość walki o Paryż. W kolejnej odsłonie tej rywalizacji lepsza okazała się Krawczyk, która po bardzo zaciętym pojedynku pokonała Roksanę 2:1 i została mistrzynią Polski. Nie jest to oczywiście koniec wewnętrznych kwalifikacji, ale przy tak wyrównanych starciach może mieć to swoje znaczenie w ostateczności.

 

Inna istotna rywalizacja to kategoria do 68 kilogramów i walka Wiktorii Chołuj z Natalią Strzałką. Chołuj w drugiej części sezonu, zgodnie ze słowami trenera Grzywińskiego, weźmie już udział w rywalizacji o seniorskie mistrzostwa świata. Zaczęła spektakularnie, pokonując Strzałkę 7:0 i zostając mistrzynią Polski seniorów.

 

Dominację w kategorii do 50 kilogramów potwierdziła inna medalistka mistrzostw świata, Anna Łukasiak. Z trzech walk dwie wygrała przez tusz, a trzecią, finałową z Agatą Walerzak, przed czasem na punkty.

 

Pewne niespodzianki pojawiły się w pozostałych olimpijskich kategoriach. Pod nieobecność Magdaleny Głodek w kategorii do 62 kilogramów, najlepsza okazała się nie Natalia Kubaty, a Aleksandra Wólczyńska, która w finale wygrała z nią 5:0. Tymczasem w najwyższej olimpijskiej kategorii mieliśmy znakomitą rywalizację między juniorką Danielą Tkachuk a Patrycją Sperką, które spotkały się ze sobą już w pierwszej rundzie. Sperka prowadziła już 5:0, jednak Tkachuk odpowiedziała w świetnym stylu, kończąc walkę przez tusz po rzucie czteropunktowym w drugiej rundzie.

 

W klasyfikacji drużynowej zdecydowanie najlepsze były zapaśniczki MKS Cement-Gryf Chełm (371 punktów), które mają po tym turnieju aż cztery mistrzynie Polski. Na podium zmieściły się jeszcze ekipy ZKS Slavia Ruda Śląska (196) i ZTS Sokół Lublin (135). W klasyfikacji wojewódzkiej najlepsze było lubelskie (557) przed śląskim (310) i mazowieckim (195).

 

To oczywiście początek wewnętrznych kwalifikacji do mistrzostw świata, jednak tak zacięta walka w co najmniej kilku kategoriach oznacza, że poziom kobiecych zapasów w Polsce może tylko rosnąć.

Link do zdjęć których autorem jest Przemek Kaliski:
https://www.filemail.com/d/rtjxudpkhedfsqk

Wyniki:

-50kg:

1.      Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa)

2.      Agata Walerzak (LKS Dąb Brzeźnica)

3.      Anna Król (MKS Cement-Gryf Chełm)/Amanda Tomczyk (MLUKS Karlino)

 

-53kg:

1.      Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Roksana Zasina (ZTA Zgierz)

3.      Anastasiia Lebedieva (MKS Cement-Gryf Chełm)/Monika Białach (GKS Armaty Stoczek Łukowski)

 

-55kg:

1.      Weronika Sikora (WKS Grunwald Poznań)

2.      Nikola Drozdek (MLKS Agros Żary)

3.      Monika Dadas (MKS Cement-Gryf Chełm)/Angelika Mytkowska (ZKS Slavia Ruda Śląska)

 

-57kg:

1.      Angelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie)

3.      Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza)/Magdalena Głodek (KS Bloczek Team Pelplin)

 

-59kg:

1.      Patrycja Strzelczyk (KS Bloczek Team Pelplin)

2.      Aleksandra Witoś (LKS Orzeł Namysłów)

3.      Anastasiia Padoshyk (MKS Cement-Gryf Chełm)/Dominika Buss (ZTS Sokół Lublin)

 

-62kg:

1.      Aleksandra Wólczyńska (WKS Grunwald Poznań)

2.      Natalia Kubaty (ZKS Slavia Ruda Śląska)

3.      Wiktoria Kamela (MKS Cement-Gryf Chełm)/Olha Padoshyk (MKS Cement-Gryf Chełm)

 

-65kg:

1.      Alicja Nowosad (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Katarzyna Mądrowska (LKS Feniks Pesta Stargard)

3.      Marta Mechocka (LKS Mazowsze Teresin)/Oktawia Skraińska (ZTS Sokół Lublin)

 

-68kg:

1.      Wiktoria Chołuj (AKS Białogard)

2.      Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska)

3.      Kamila Pyżewska (MLKS Wisła Świecie)/Paulina Martyka (MULKS Junior Dzierżoniów)

 

-72kg:

1.      Paulina Danisz (ZKS Slavia Ruda Śląska)

2.      Zofia Polowczyk (ULKS Tęcza Środa Wielkopolska)

3.      Patrycja Słomska (LKS Orzeł Namysłów)/Anna Urbanowicz (MKS Cement-Gryf Chełm)

 

-76kg:

1.      Daniela Tkachuk (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Patrycja Cuber (ZKS Slavia Ruda Śląska)

3.      Patrycja Sperka (MKZ Unia Racibórz)/Oliwia Glegolska (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team)

Udostępnij