Polski Związek Zapaśniczy

MŚ: Poniedziałek bez sukcesu w Belgradzie

1 tydzień temu | 18.09.2023, 23:38
MŚ: Poniedziałek bez sukcesu w Belgradzie

Dwa zwycięstwa i cztery porażki to bilans poniedziałkowych walk biało-czerwonych zapaśników i zapaśniczek podczas mistrzostw świata w Belgradzie. Zbigniew Baranowski (-97kg) wygrał dwie walki, niestety porażki doznał w 1/8 finału. Bez zwycięstwa ze stolicy Serbii wyjadą: Krzysztof Bieńkowski (-65kg), Katarzyna Krawczyk (-55kg) oraz Jowita Wrzesień (-59kg). 

32-letni Zbigniew Baranowski (AKS Białogard) w znakomitym stylu rozpoczął zmagania w mistrzostwach świata w Belgradzie w kategorii do 97kg. Zwycięzca tegorocznego Memoriału Wacława Ziółkowskiego pokonał w pierwszej rundzie olimpijczyka z Tokio, reprezentanta Białorusi Aleksandra Hushtyn, a w 1/16 finału Koreańczyka Jae-Ganga Kim, medalistę igrzysk azjatyckich. W 1/8 finału zapaśnik z Białogardu zmierzył się z Niemcem Erikiem Thiele z którym dwa miesiące temu wygrał w Warszawie podczas wspomnianego Memoriału Wacława Ziółkowskiego. Niestety tym razem górą okazał się być rozstawiony z numerem siódmym w tych mistrzostwach Niemiec. Baranowski jako pierwszy wywalczył punkt za pasywność rywala, jednak po chwili Niemiec odrobił straty zdobywając dwa punkty. 27-letni Niemiec zwycięstwo przypieczętował na 40 sekund przed końcem wykonując akcję za cztery punkty. Niestety w ćwierćfinale Thiele przegrał przez położenie na łopatki z Azerem Magomedkhanem Magomedovem.

Drugi z naszych zapaśników w stylu wolnym, Krzysztof Bieńkowski (AKS Białogard) rywalizujący w kategorii do 65kg przegrał już w rundzie eliminacyjnej z Amerykaninem Nicholasem Boone Lee.

Niezwykle trudne losowanie miały nasze zapaśniczki rywalizujący w nieolimpijskich kategoriach wagowych. Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm) rywalizująca w kategorii do 55kg przegrała z Kanadyjką Karlą Loreną Godinexz Gonzalez, która w lipcu triumfowała w zawodach Poland Open, a w przeszłości była medalistką mistrzostw świata. W Belgradzie kanadyjka była najwyżej rozstawioną zapaśniczką w tej kategorii wagowej. 

Najwyżej rozstawiona zawodniczka w kategorii do 59kg, Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza) przegrała w 1/8 finału z Japonką Sae Nanjo. Brązowa medalistka mistrzostw świata z 2021 roku i aktualna mistrzyni Azji pierwsze punkty zdobyła już po minucie walki, a zwycięstwo przypieczętowała zdobywając kolejne dwa punkty na półtorej minuty przed końcem walki. 

Niestety rywalki naszych zapaśniczek nie zdołały awansować do finału i tym samym zakończyły udział w mistrzostwach biało-czerwonych. 

Wyniki

styl wolny

-65kg

runda eliminacyjna: Krzysztof Bieńkowski - Nicholas Boone Lee (USA) 0-3

-97kg

runda eliminacyjna: Zbigniew Baranowski - Aliaksandr Hushtyn (Białoruś) 3-1

1/16: Zbigniew Baranowski - Jaegang Kim (Korea Płd.) 3-0

1/8: Zbigniew Baranowski - Erik Thiele (Niemcy) 1-3

zapasy kobiet

-55kg

1/8: Katarzyna Krawczyk - Karla Lorena Godinexz Gonzalez (Kanada) 1-3

-59kg

1/8: Jowita Wrzesień - Sae Nanjo (Japonia) 0-3


Udostępnij