Polski Związek Zapaśniczy

MŚ w Grapplingu: Czwarty medal Jaworskiego, podwójne mistrzostwo Iwata!

8 miesięcy temu | 24.08.2023, 21:55

Znakomicie spisali się reprezentanci Polski ostatniego dnia mistrzostw świata w grapplingu, które rozgrywane są w hali OSiR Włochy w Warszawie. W formule Gi nasi grapplerzy wywalczyli cztery medale w tym aż trzy złote! Nasza reprezentacja wygrała klasyfikację drużynową mieszaną.

Do rywalizacji nie przystąpiło wielu Amerykańskich grapplerów, którzy po sukcesie w formule Gi (zwycięstw w klasyfikacji drużynowej) nie stawili się w większej grupie na oficjalnym ważeniu tym samym nie zostali dopuszczeni do rywalizacji.

Trzy złote medale wywalczyli podopieczni Piotra Bagińskiego ostatniego dnia rywalizacji w Warszawie. Czwarty medal i trzeci złoty wywalczył Paweł Jaworski (Stowarzyszenie Grappling Kraków) w kategorii do 84kg. W finale przez poddanie pokonał Jeremie Blaina z Kanady. Tuż za podium uplasował się wicemistrz świata w formule No-Gi, Mateusz Mazur (Stowarzyszenie Sportów Walki Berserkers). Nasz grappler nie przystąpił do walki o brązowy medal z powodu kontuzji.

Tytuł mistrza świata wywalczył Jakub Najdek (Stowarzyszenie Grappling Kraków), który nie miał sobie równych w kategorii do 77kg wygrywając wszystkie cztery walki przez poddanie. W finale pokonał Francuza Pierre Manzo. Brązowy medal w tej kategorii wagowej wywalczył Natan Sap (Stowarzyszenie Grappling Kraków). W walce o najniższy stopień podium pokonał przez poddanie Shamila Balayeva z Kazachstanu. Dla 19-latka z Krakowa to drugi medal wywalczony w Warszawie. Wcześniej wywalczył srebrny medal mistrzostw świata juniorów w formule No-Gi.

Po swój drugi tytuł mistrza świata sięgnął Andrzej Iwat (KS Złomiarz Team Gdańsk) w kategorii do 100kg. Po triumfie w formule No-Gi tym razem nasz grappler był niepokonany w formule Gi czyli rywalizacji w kimonach. W dwóch pierwszych rundach nasz dwukrotny mistrz świata miał wolny los, a w kolejnych pokonał Amerykanina Jeffery Anderson na punkty i w finale przez poddanie reprezentanta Ukrainy Ivana Malina.

Po raz drugi w tych mistrzostwach na piątym miejscu uplasował się Wojciech Pająk (KS Pretorian Gorzów Wielkopolski) w kategorii do 66kg. W walce o brązowy medal przegrał z Saveliyem Kazakovem z Kazachstanu. W formule No-Gi nasz grappler również uplasował się tuż za podium. Z powodu kontuzji do rywalizacji nie przystąpił Damian Ramulewicz (Stowarszenie Grappling Kraków).

W ćwierćfinale odpadł Jerzy Izdebski (KS Złomiarz Team Gdańsk) w rywalizacji do 62kg po porażce z reprezentantem Izraela Tai Pistinera. W 1/8 finału Izdebski wygrał z kolegą reprezentacyjnym, Wojciechem Gryzem (Stowarzyszenie BJJ Factory Gliwice).

Na 1/4 finału udział w mistrzostwach zakończył również Piotr Dudziński (Stowarzyszenie BJJ Factory Gliwice) w kategorii do 71kg, który przegrał na punkty z Francuzem Magomedem Djabrailovem. W tej samej kategorii wagowej w eliminacjach odpadł Krystian Gajdka (Stowarzyszenie Grappling Kraków).

Wojciech Wilk (Stowarzyszenie Sportów Walki Berserkers) w kategorii do 130kg zmagania zakończył również na ćwierćfinale przegrywając z Ivan Snihur z Ukrainy.

Po wczorajszych medalach Pawła Nędzi (Stowarzyszenie Sportów Walki Berserkers) i Piotra Fręchowicza(Stowarszenie Sportów Walki Berserkers) w kategorii do 92kg, tym razem nasi grapplerzy przegrali już w pierwszych walkach. Fręchowicz w eliminacjach zmierzył się z finałowym przeciwnikiem formuły No-Gi, Saarem Shemeshem z Izraela. Zwyciężył przez poddanie mistrz świata w formule No-Gi. Drugi z naszych reprezentantów Nędzi przegrał z reprezentantem Ukrainy, Mykhailo Muzychenko.