Polski Związek Zapaśniczy

MŚJ: Trójka klasyków powalczy w repasażach

8 miesięcy temu | 19.08.2023, 21:22

Olivier Skrzypczak (-60kg), Arslanbek Salimov (-67kg) oraz Wojciech Iwanowski (-82kg) powalczą w niedzielę w repasażach z nadziejami na medal mistrzostw świata juniorów w jordańskim Amman City. Nasi klasycy w sobotę zaprezentowali się z bardzo dobrej strony na matach w stolicy Jordanii.

Niezwykle trudną drabinkę wylosował Arslanbek Salimov (KS Wschód Białystok) w kategorii do 67kg. W eliminacjach zmierzył się z Gruzinem Nikiem Broladze, aktualnym wicemistrzem świata i Europy juniorów. Walka toczyła się akcja za akcję, ostatnie dwa punkty zapaśnik z Białegostoku wywalczył w ostatniej sekundzie, które zadecydowały o jego awansie! W 1/8 finału Salimov walczył z medalistą mistrzostw Azji juniorów, Azizem Gassymovem z Kazachstanu wygrywając pewnie ten pojedynek, a w ćwierćfinale spotkał się z brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów oraz ubiegłorocznym mistrzem świata kadetów, Gasparem Terteryanem z Armenii. Salimov wywalczył punkt za pasywność rywala, jednak w parterze dał się zaskoczyć i rywal po świetnie akcji wywalczył cztery punkty. Nasz zapaśnik próbował gonić wynik, jednak ostatecznie to Ormianin był górą i awansował do półfinału, gdzie pokonał Fina Nestoriego Kalle Mikaela Mannilę. Tym samym zapaśnik KS Wschód Białystok w repasażach powalczy ze zwycięzcą walki Saya Robin Brunner - Artur Jeremejev.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również Olivier Skrzypczak (Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl) w kategorii do 60kg, który dwie pierwsze walki zakończył przed czasem pokonując Szwajcara Mathiasa Martinettiego przez przewagę techniczną oraz Saudyjczyka Muntchira Abdullaha Jandu przez położenie na łopatki. W ćwierćfinale po dobrej walce musiał uznać wyższość Hindusa Sumit Sumit, który awansował do finału i tym samym Skrzypczak powalczy w niedzielnych repasażach z Kazachem Safullą Kurmanem.

W niedzielnych repasażach powalczy również Wojciech Iwanowski (Unia Racibórz) w kategorii do 82kg. W eliminacjach zapaśnik z Raciborza pokonał Hindusa Rohita Dahiya, a w 1/8 finału przegrał z będącym w znakomitej formie tego dnia, utytułowanym Turkiem Alpertenem Berberem, aktualnym wicemistrzem Europy juniorów i ubiegłorocznym mistrzem świata kadetów oraz medalistą mistrzostw świata juniorów. Berber awansował do finału i tym samym Iwanowski powalczy w repasażach z Ukraińcem Ivanem Chmyrem.

Na ćwierćfinale rywalizację w mistrzostwach zakończył Sebastian Warchoł (KS Sobieski Poznań) rywalizujący w kategorii do 97kg. Polak pewnie wygrał dwie pierwsze walki z Hindusem Sahilem Sahilem oraz Uzbekiem Damirkhonem Rakhhmatovem. Obie walki trwały niecałe dwie minuty i kończyły się przez przewagę techniczną Warchoła. W ćwierćfinale nasz zapaśnik musiał uznać wyższość Estończyka Kevina Uspenskiego, choć pierwszy punkt wywalczył Warchoł to ostatecznie przegrał przez tusz. W półfinale Uspenski wyraźnie przegrał z Abubakarem Khaslakhanau.

W eliminacjach odpadł Michał Puchalski (RCSZ Olimpijczyk Radom) w kategorii do 72kg. Jego pogromcą okazał się być Ognjen Jakovljević z Serbii.