Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
Polski Związek Zapaśniczy

Najlepsze kluby 2022

1 miesiąc temu | 02.01.2023, 20:20
Najlepsze kluby 2022

Które kluby były na szczycie w 2022 roku? Znamy najlepiej punktujące drużyny w Polsce

Zapasy to sport indywidualny, jednak zawsze za plecami zapaśnika lub zapaśniczki znajduje się drużyna, którą reprezentuje - jeśli nie reprezentacja, to klub, a bardzo często jedno i drugie. Każdy sukces to też poniekąd sukces drużyny, a na koniec roku warto spojrzeć, które z nich były najlepsze w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Punktacja w tego typu klasyfikacji jest bardzo prosta - punkty zdobywali zapaśnicy na wszystkich najważniejszych (w Polsce i zagranicą) imprezach ubiegłego sezonu. Te potem zbiorczo przypisywano drużynom i tak powstały poszczególne rankingi.

O wszechstronności i zaciętości w rywalizacji na polskich matach najlepiej świadczy fakt, że żaden z klubów nie pojawia się na podium w więcej niż jednym stylu. Jeśli chodzi o pierwsze piątki to dokonała tego tylko stołeczna ekipa AZS AWF Warszawa. We wszystkich klasyfikacjach łącznie znajdziemy dziesiątki klubów, niezależnie od tego, czy mówimy o tych kojarzonych głównie z jednym stylem, czy tych mających znacznie bardziej wyrównany poziom.

Największą przewagę, a co za tym idzie najpewniejsze zwycięstwo mieliśmy w stylu klasycznym, gdzie drużyna RCSZ Olimpijczyk Radom zdobyła 1552 punkty, o ponad 600 więcej od drugiej na liście MKZ Unii Racibórz. Dość powiedzieć, że gdyby radomianom policzyć wyłącznie punkty z mistrzostw Polski i Pucharu Polski seniorów, to zajęliby… drugie miejsce, a przecież była jeszcze cała masa innych imprez. Na samych mistrzostwach Polski Olimpijczyk zdobył aż trzynaście medali (trzy złote) w dziesięciu kategoriach wagowych i to właśnie najważniejsze krajowe imprezy były motorem napędowym tego sukcesu. Na czele ekipy stał m.in. etatowy reprezentant Polski, Arkadiusz Kułynycz.

Całkowicie odwrotną sytuację mieliśmy w stylu wolnym, gdzie sklasyfikowano równo 100 zespołów, a 22 z nich zdobyły minimum sto punktów w ubiegłym roku kalendarzowym. Nie było żadnego dominatora z czterocyfrową zdobyczą, a z tej wyrównanej walki wyrósł jeden lider - LKS Mazowsze Teresin, mające w swoich szeregach chociażby medalistę mistrzostw Europy Eduarda Grigoreva oraz olimpijczyka z Tokio, Kamila Rybickiego. Ekipa z Teresina również okazała się najlepsza podczas najważniejszych krajowych imprez i to właśnie dzięki temu zwyciężyła w całej klasyfikacji drużynowej.

Bardzo ciekawą sytuację mieliśmy z tyłu, gdzie aż cztery ekipy zmieściły się w odstępie kilkudziesięciu punktów, na czele z innymi klubami zapaśników regularnie reprezentujących Polskę na arenie międzynarodowej - AKS Białogard (Krzysztof Bieńkowski, Zbigniew Baranowski), ZKS Stal Rzeszów (Kamil Kościółek), LKS Orzeł Namysłów (Radosław Marcinkiewicz) czy LKS Ceramik Krotoszyn (Robert Baran). Warto jednak zauważyć, że to nie tylko obecność najlepszych zapaśników w Polsce wpłynęła na wyniki poszczególnych ekip. Punkty zbierała cała masa młodszych i starszych zapaśników, bez których takich rezultatów by nie było.

Wyraźne zwycięstwo u pań, z ponad tysiącem punktów na koncie, odniósł MKS Cement-Gryf Chełm. I o ile mamy tutaj sytuację jak u panów, że nie tylko największe nazwiska zdobywały punkty dla drużyny w danym sezonie, o tyle nie da się ukryć, że posiadanie w swoich szeregach medalistki mistrzostw świata (Angelina Łysak), mistrzostw Europy (Katarzyna Krawczyk) i juniorskich imprez (Daniela Tkachuk) swoje zrobiło, ponieważ chełmianki są jedynymi z trzech zwycięskich klubów, w których znaczącą część punktów przyniosły sukcesy międzynarodowe. Podium uzupełniły także ZKS Slavia Ruda Śląska (m.in. dwie medalistki mistrzostw Europy - Natalia Kubaty i Natalia Strzałka) i WLKS Nowe Iganie, gdzie medale na seniorskich imprezach w Polsce oraz młodzieżowych na arenie międzynarodowej zdobywała Patrycja Gil.

Tak prezentuje się rok 2022 w polskich zapasach - dla kogo będzie 2023?

Styl klasyczny:

1.      RCSZ Olimpijczyk Radom - 1552

2.      MKZ Unia Racibórz - 930

3.      AZS AWF Warszawa - 803

4.      AKS Piotrków Trybunalski - 703

5.      KS Sobieski Poznań - 699

6.      KS Wschód Białystok - 451.9

7.      MKS Cement-Gryf Chełm - 435

8.      GKS Cartusia Kartuzy - 425

9.      WKS Śląsk Wrocław - 344

10.   PTC Pabianice - 241.5

Styl wolny:

1.      LKS Mazowsze Teresin - 636

2.      AKS Białogard - 461

3.      ZKS Stal Rzeszów - 453

4.      LKS Orzeł Namysłów - 433

5.      LKS Ceramik Krotoszyn - 405

6.      WKS Śląsk Milicz - 359

7.      ZTA Zgierz - 317

8.      LKS ŁAZ Łódź - 297

9.      LKS Dąb Brzeźnica - 287

10.   ZKS Koszalin - 283

Kobiety:

1.      MKS Cement-Gryf Chełm - 1029

2.      ZKS Slavia Ruda Śląska - 760

3.      WLKS Nowe Iganie - 556

4.      AZS AWF Warszawa - 470

5.      KS Bloczek Team Pelplin - 449

6.      MULKS Junior Dzierżoniów - 373.5

7.      CSiR Dąbrowa Górnicza - 337

8.      AKS Białogard - 284

9.      ZTS Sokół Lublin - 240.5

10.   LKS Orzeł Namysłów - 210

OdpowiedzPrzekaż dalej
Udostępnij