Polski Związek Zapaśniczy

Osiem medali pierwszego dnia Memoriału Wacława Ziółkowskiego

9 miesięcy temu | 29.07.2023, 23:36

Znakomicie spisali się reprezentanci Polski podczas pierwszego dnia XXXII Memoriał Wacława Ziółkowskiego w stylu wolnym, który rozgrywany jest w hali OSiR Włochy w Warszawie. Podopieczni Hrihorija Danko wywalczyli aż osiem medali w tym dwa złote krążki: Sebastian Jezierzański (-86kg) oraz Zbigniew Baranowski (-97kg).

W sobotę na matach w Warszawie pojawili się przedstawiciele stylu wolnego i już pierwszego dnia zdobyli aż osiem krążków! W dwóch kategoriach oglądaliśmy "bratobójcze" finały w których emocji nie brakowało. W kategorii do 86kg triumfował Sebastian Jezierzański (Dąb Brzeźnica), który w finale po świetnej walce pokonał Krzysztofa Sadowika(Śląsk Milicz). Jezierzański w pierwszej rundzie otrzymał punkt za pasywność rywala, a w drugiej szybko wykonał akcję techniczną za dwa punkty i prowadził 3:0. Zapaśnik rzucił się do ataku w ostatnich sekundach i na cztery sekundy przed końcem udało mu się wywalczyć dwa punkty, jednak nie zdołał odrobić całkowicie straty i złoty medal tym samym wywalczył Jezierzański. Zapaśnik z w całym turnieju stracił zaledwie trzy punkty! W tej kategorii wagowej brązowy medal wywalczył Cezary Sadowski (MLUKS Karlino) pokonując w walce o brąz solidnego Gruzina Daviti Koguashviliego.

Drugi finał z udziałem dwójki biało-czerwonych oglądaliśmy w kategorii do 97kg. W nim Zbigniew Baranowski (AKS Białogard) pokonał Radosława Barana (Ceramik Krotoszyn). Pierwszy punkty w finale wywalczył Baranowski za pasywność przeciwnika, jednak po chwili to Baran otrzymał punkt za wypchnięcie przeciwnika poza matę. Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej rundzie w której to zapaśnik z wykonał dwie akcje techniczne i pewnie zwyciężył 5:1. Warto zaznaczyć, że w drodze do finału Radosław Baran pokonał m.in dwóch byłych wicemistrzów Europy.

Srebrny medal w kategorii do 92kg wywalczył Michał Bielawski (Grunwald Poznań). W finale nasz reprezentant przegrał z aktualnym wicemistrzem Europy i ubiegłorocznym brązowym medalistą mistrzostw świata Azerem Osmanem Nurmagomedov. We wcześniejszym walkach pokonał Węgra Balazsa Attilę Juhasza oraz medalistę mistrzostw Europy do lat 20, Ukraińca Nazara Dod. W tej kategorii trzy przegrane walki stoczył również Filip Rogut (Boruta Olimpijczyk Zgierz).

Dwa brązowe medale wywalczyli biało-czerwoni w kategorii do 125kg. Robert Baran (Ceramik Krotoszyn), ubiegłoroczny triumfator Memoriału Wacława Ziółkowskiego już w pierwszej rundzie zmierzył się ze swoim największym konkurentem w walce o wyjazd na mistrzostwa świata - Kamilem Kościółkiem (Stal Rzeszów). Punkty w tej walce sędziowie przyznawali tylko za pasywność przeciwnika, a zwyciężył Baran, który ten punkt otrzymał jako drugi. W drugiej rundzie młodszy z braci Baran uległ byłemu medaliście mistrzostw świata, 31-letniemu Nicholasowi Gwiazdowskiemu ze Stanów Zjednoczonych. Zarówno Baran jak i Kościółek awansowali do walk o brązowy medal. W nich Baran pokonał przez przewagę techniczną Bułgara Georgi Ivanova, a Kościółek wygrał z Genndijem Cudinoviciem, który nie stawił się na macie z powodu kontuzji.