Polski Związek Zapaśniczy

Podsumowanie 2023 roku!

4 miesiące temu | 30.12.2023, 21:11

Polscy Zapaśnicy, którzy są sponsorowani przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, w 2023 roku zdobyli 17 medali we wszystkich kategoriach wiekowych. Ten rok upłynął pod znakiem kontrowersyjnego powrotu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji. Mimo tych okoliczności sukcesów nie zabrakło choć mamy niedosyt.

Rok rozpoczął się od Mistrzostw Europy do lat 23. Tam biało-czerwoni zdobyli trzy medale. Adam Gardzioła oraz Mairbek Salimov wywalczyli brązowe medale w stylu klasycznym a Wiktoria Chołuj zdobyła trzeci z rzędu tytuł Mistrzyni Europy tej kategorii wiekowej.

Emocje sięgnęły zenitu w kwietniu podczas Mistrzostw Europy w Zagrzebiu. Tam Sebastian Jezierzański i Katarzyna Krawczyk dołożyli do swoich kolekcji kolejne brązowe medale. Sensacją turnieju był jednak Kamil Czarnecki, który spektakularnie pokonał Mistrza Świata z 2022 roku, Ali Arslana z Serbii.

Najwięcej medali (po cztery krążki) nasi reprezentanci zdobyli na Mistrzostwach Europy do lat 20 oraz Mistrzostwach Europy do lat 15. W trakcie ME U20 medale zdobyli Patrycja Cuber, Alicja Nowosad (Srebro) oraz Patrycja Strzelczyk i Daniela Tkachuk (brąz). Na Mistrzostwach Europy mogliśmy się cieszyć z sukcesów Zuzanny Horbik (Srebro) oraz Mateusza Zawadzkiego, Kingi Januszek, Marta Mankowskiej (Brąz).

Na Mistrzostwach Europy do lat 17, do historii przeszedł Stanisław Fussy, który zdobył złoty medal! W trakcie tego turnieju nasi zawodnicy dołożyli jeszcze jeden krążek. Srebro zdobyła Dominika Konkel.

Mistrzostwa Świata U20 miały odbyć się na warszawskim Torwarze. Miały! Bo United World Wrestling podjęło decyzję o odebraniu nam tego turnieju, ponieważ Rosjanie i Białorusini nie otrzymali wiz do Polski. To była nieuczciwa i bolesna decyzja. Mistrzostwa finalnie odbyły się w królestwie Jordanii. Tam brązowy medal dla Polski zdobył Arslambek Salimov.

Na Mistrzostwach Świata Seniorów w Belgradzie rozpoczęła się walka o bilety do Paryża. Nasi reprezentanci wywalczyli jedną kwalifikację olimpijską. Naszych oczekiwań nie zawiodła Angelina Łysak, która w pięknym stylu pokonała Turczynkę Elvirę Kamaloglu.

Na Mistrzostwach Świata do lat 23 kolejny medal wywalczył Szymon Szymonowicz, potwierdzając swoją pozycję w światowej czołówce stylu klasycznego. Szymon ma ambitne plany na przyszłość, myśląc już o Igrzyskach w Paryżu, Los Angeles i Brisbane.

Przed nami rok 2024, który będzie rokiem olimpijskim. W kwietniu i maju, podczas kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu, liczymy na kolejne znakomite występy naszych zapaśników. To będzie czas, aby wywalczyć upragnione bilety do Paryża.

W podsumowaniu roku pokazujemy reportaż dziennikarza TVP, Bogusława Soleckiego z Mistrzostw Świata, które odbyły się we Wrześniu w Belgradzie. Zdobyliśmy tam jedną kwalifikację olimpijską, którą wywalczyła Angelina Łysak.
Przypomnijmy sobie jak radzili sobie nasi reprezentanci oraz jak reagowali na swoje pojedynki.