Polski Związek Zapaśniczy

Poznaliśmy medalistki mistrzostw Polski młodziczek

7 miesięcy temu | 13.11.2023, 17:55

Za nami mistrzostwa Polski młodziczek w zapasach kobiet, które rozegrano w ubiegłą  sobotę (11.11) w Pelplinie. Aż 156 zawodniczek w 11 kategoriach wagowych stoczyło 259 walk, wyłaniając łącznie 44 medalistki!

W kategorii do 33 kg triumfowała pochodząca z Ukrainy Marharyta Koshevtsova z LKS Orzeł Namysłów, która wygrała wszystkie trzy walki przez położenie na łopatki. W równie efektownym stylu w kategorii do 36 kg zwyciężyła Tola Rudnik (ZKS Miastko), która podtrzymała w tym roku zwycięską passę , nie przegrywając żadnej walki! Również niepokonana w tym sezonie pozostała 12-letnia Maja Pawlikowska (LKS Feniks Pesta Stargard), najlepsza w Pelplinie w kategorii do 39 kg.

Zuzanna Ptak (ZKS Slavia Ruda Śląska) utrzymała znakomitą passę, wygrywając wszystkie pięć walk w Pelpinie w kategorii do 42kg. W finale pokonała Lenę Zbilską (LKS Suples Lniano) przez przewagę techniczną. Najtrudniejszą walkę stoczyła jednak w czwartej rundzie, będącej bezpośrednią przepustką do finału, gdzie zaledwie jednym punktem pokonała Karolinę Gwóźdź (MLUKS Karlino). W Pelplinie wywalczyła swój trzeci tytuł mistrzyni Polski młodziczek i pozostaje niepokonana od ponad dwóch lat.

W kategorii do 46 kg triumfowała Ewelina Gwóźdź, siostra Karoliny. W finale pokonała Zuzannę Kiełbik (UKS Suples Łódź), a o tytule mistrzyni zadecydował jeden punkt techniczny. Przed rokiem zapaśniczka MLUKS Karlino zdobyła złoty medal w wadze do 39 kg.

W kategorii do 50 kg złoty medal zdobyła Zuzanna Podgórska (Zapaśniczy Klub Sportowy Gogolin), pokonując w finale Ksenię Stemską (KS Victoria Osielsko). Warto wspomnieć o Patrycji Bukowskiej (Industria LKS Znicz Chęciny), która zdobyła swój trzeci medal mistrzostw Polski młodziczek w tym drugi brązowy krążek. Przed rokiem wywalczyła wicemistrzostwo Polski.

Po niezbyt udanych ubiegłorocznych mistrzostwach Polski młodziczek, tytuł mistrzyni Polski w Pelplinie zdobyła 13-letnia Julia Olek (KS Hardzi Jaroszowiec), pokonując w finale kategorii do 54kg, Anastazję Kabzińską (Husaria Fight Team Kozielice). W tym roku Olek zdobyła także tytuł wicemistrzyni Polski do lat 15!

Mirosława Diachyna (LKS Feniks Pesta Stargard) wygrała cztery walki przez położenie na łopatki, pokonując w finale kategorii do 58 kg również przed czasem Maję Jagusz (ZKS Koszalin). Do momentu zakończenia walki to Jagusz prowadziła 10:8.

Drugi tytuł mistrzyni Polski młodziczek zdobyła Karolina Loianich (LKS Orzeł Namysłów), wygrywając rywalizację do 62 kg. W ubiegłym roku zapaśniczka z Namysłowa z powodzeniem rywalizowała w kategorii do 66 kg i pierwotnie była w niej zgłoszona, jednak ostatecznie wystąpiła w kategorii niższej.

Mistrzynią Polski Młodziczek w kategorii do 66 kg została Gabriela Stokowiec (Industria LKS Znicz Chęciny), która wygrała wszystkie trzy walki przez tusz, a w finale "położyła na łopatki" Maję Radelczuk (MKS Cement-Gryf Chełm).

Wspaniałą walkę obejrzeliśmy również w finale kategorii do 70 kg, gdzie Anna Polańska (LKS Ceramik Krotoszyn) pokonała Emilię Wyka (MULKS Junior Dzierżonów).

W klasyfikacji drużynowej triumfowały podopieczne Elżbiety Garmulewicz, ZKS Slavia Ruda Śląska.

XI Mistrzostwa Polski Młodzików, Pelplin 11.11.2023r.