Polski Związek Zapaśniczy

Poznaliśmy najlepszych klasyków wśród młodzików!

8 miesięcy temu | 20.11.2023, 20:09
Poznaliśmy najlepszych klasyków wśród młodzików!

W Janowie Lubelskim w dniach 17-19 listopada rozegrano XII Mistrzostwa Polski Młodzików w stylu klasycznym. W ciągu dwóch dni 215 zapaśników stoczyło 373 walki, a najlepszym zapaśnikiem został wybrany Ostap Kalyniuk (MKZ Unia Racibórz). W klasyfikacji drużynowej triumfował RCSZ Olimpijczyk Radom. 

Tytuł mistrza Polski młodzików zdołał obronić tylko Ostap Kalyniuk (MKZ Unia Racibórz), który wywalczył czwarty złoty medal (w ubiegłym roku wywalczył złoto w zarówno w stylu klasycznym jak i wolnym, a w tym roku zdobył złoty medal w rywalizacji do lat 15). Rywalizujący w kategorii do 38kg zapaśnik stoczył w Janowie Lubelskim pięć walk, wygrywając wszystkie przed czasem, nie tracąc przy tym punktu, a w finale pewnie pokonał Olafa Proksę (ZUKS Siła Mysłowice). Kalyniuk został wybrany również najlepszym zapaśnikiem XII Mistrzostw Polski Młodzików. 

Złoty medal w kategorii do 35kg wywalczył Matvii Bezrukyi (ZTS Sokół Lublin), który w finale pokonał Oliwiera Kapronia (JLKS Olimp Janów Lubelski) przez przewagę techniczną. W drodze do finału Bezrukyi wygrał trzy walki przed czasem w tym dwie przez położenie na łopatki. Dwa tygodnie temu w Staszowie, Bezrukyi zdobył złoty medal podczas mistrzostw Polski młodzików w stylu wolnym. 

W mocno obsadzonej kategorii do 41kg w świetnym stylu wygrał 13-letni Stanisław Żółtowski (SSA Legia 1926 Warszawa). W finale pokonał zawodnika UKS Jedynka Kostrzyn n. Odrą, Serhii Vynnyka, który w półfinale pokonał Jakuba Skrzypczaka (Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl) uczestnika tegorocznych mistrzostw Europy do lat 15. Żółtowski w całym turnieju stracił tylko jeden punkt! Na podium uplasował się również drugi z uczestników europejskiego czempionatu w Kaposvarze, Oliwier Białasik (SKS Unia Swarzędz). 

W kategorii do 44kg triumfował Jan Chojak (RCSZ Olimpijczyk Radom). Uczestnik tegorocznych mistrzostw Europy do lat 15 i aktualny mistrz Polski w tej kategorii wiekowej w ostatnim występie wśród młodzików wywalczył swój pierwszy tytuł mistrzowski. W finale pokonał Antoniego Petrańczaka (ZKS Miastko). 

Bez straty punktu w pięciu walkach złoty medal wywalczył Matvii Lishchuk (MKZ Unia Racibórz) w kategorii do 48kg. W finale pokonał Leszka Trettera (UKS Piątka Piaseczno). Wojciech Grynia (KS Sobieski Poznań) wygrał natomiast w rywalizacji do 52kg, pokonując przez tusz Mateusza Pałkę (KS Hardzi Jaroszowiec). 

Wiktor Kłos (ZKS Granica Gdańsk) w kategorii do 57kg w czterech stoczonych walkach zdobył aż 35 punktów technicznych, wygrywając wszystkie walki przed czasem, a w finale przez położenie na łopatki pokonał Heorhiiego Liutko (ZTS Sokół Lublin).

Silnie obsadzona była kategoria do 62kg w której w finale spotkało się dwóch uczestników europejskiego czempionatu w Kapovsarze, Oskar Jedut (MLKS Agros Żary) i Julian Iwaszko (UKS Jedynka Kostrzyn n. Odrą). Po świetne walce triumfował Jedut, który w Janowie Lubelskim stoczył pięć walk, a w drodze do finału nie stracił punktu! Iwaszko również w drodze do finału wygrał wszystkie walki przed czasem i nie stracił przy tym punktu! 

W kategorii do 68kg wygrał Szymon Treder (GKS Cartusia Kartuzy), ubiegłoroczny wicemistrz Polski młodzików i aktualny wicemistrz Polski do lat 15 tym razem w finale wygrywając z Dominikiem Dynaryńskim (KS Husarz Gniezno). 

Świadkami świetnego pojedynku byliśmy w finale kategorii do 75kg, gdzie zmierzyli się ubiegłoroczny mistrz Polski młodzików, Olgierd Nowicki (KS Sobieski Poznań) i Tomasz Mital (RCSZ Olimpijczyk Radom). Nowicki, uczestnik mistrzostw Europy do lat 15 musiał uznać wyższość Mitala przegrywając przed czasem przez przewagę techniczną!

Wojciech Targowski (Sporty Walki Gorzów Wielkopolski) w finale kategorii do 85kg po emocjonującej walce pokonał zaledwie jednym punktem reprezentanta gospodarzy, Jakuba Gajóra (JLKS Olimp Janów Lubelski). 

Po swój drugi tytuł mistrza Polski w tym roku sięgnął Patryk Krzyśków (LKS Ceramik Krotoszyn) w kategorii do 100kg. Na początku miesiąca w Staszowie zapaśnik z Krotoszyna wygrał w kategorii do 100kg w stylu wolnym. W Janowie Lubelskim w finale przez przewagę techniczną pokonał Oskara Piechotę (ZUKS Siła Mysłowice).

Sponsorem mistrzostw Polski młodzików oraz Polskiego Związku Zapaśniczego jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Wyniki

Mistrzostwa Polski Młodzików, styl klasyczny, 18-19.11.2023r.

kat. -35kg

1. Matvii Bezrukyi (ZTS Sokół Lublin)

2. Oliwier  Kaproń (JLKS Olimp Janów Lubelski)

3. Bartosz Ojowski (Akademia Młodego Sportowca Wrestling Morena Żukowo)

3. Shakhban Irshakhov (KS Wschód Białystok)

kat. -38kg

1. Ostap Kalyniuk (MKZ Unia Racibórz)

2. Olaf Proksa (ZUKS Siła Mysłowice)

3. Dawid Konkel            (GKS Cartusia Kartuzy)  

3. Olaf Nowicki (KS Sobieski Poznań)

kat. -41kg

1. Stanisław Żółtowski (SSA Legia 1926 Warszawa)

2. Serhii Vynnyk (UKS Jedynka Kostrzyn N. Odrą)

3. Dawid Wiktorczyk (ZKS Miastko)        

3. Oliwier Białasik (SKS Unia Swarzędz)

kat. -44kg

1. Jan Chojak (RCSZ Olimpijczyk Radom)

2. Antoni Petrończak (ZKS Miastko)

3. Szymon Rogowicz (ZKS Koszalin)        

3. Antoni Koćwin (MKZ Unia Racibórz)

kat. -48kg

1. Matvii Lishchuk (MKZ UNIA Racibórz)

2. Leszek Tretter (UKS PIĄTKA Piaseczno)

3. Nikodem Stankiewicz (ZKS Koszalin)   

3. Szymon Torkowski (ZKS Granica Gdańsk)

kat. -52kg

1. Wojciech Grynia (KS Sobieski Poznań)

2. Mateusz Pałka (KS Hardzi Jaroszowiec)

3. Adrian Rząd (JLKS Olimp Janów Lubelski)

3. Szymon Trepczyk (Akademia Młodego Sportowca restling Morena Żukowo)

kat. -57kg

1. Wiktor Kłos (ZKS Granica Gdańsk)      

2. Heorhii Liutko (ZTS Sokół Lublin)        

3. Franciszek Kleczewski (RCSZ Olimpijczyk Radom)

3. Alan Szygulski (ZUKS GKS Katowice)

kat. -62kg

1. Oskar Jedut (MLKS Agros Żary)

2. Julian Iwaszko (UKS Jedynka Kostrzyn N. Odrą)

3. Tomasz Wołoch (KS Bieżanowianka Kraków)

3. Nikolas Wicher (ZUKS Siła Mysłowice)

kat. -68kg

1. Szymon Treder (GKS Cartusia Kartuzy)           

2. Dominik Dynaryński (KS Husarz Gniezno)

3. Nikodem Kłos           (ZKS Granica Gdańsk)    

3. Krzysztof Lubera (ULKS Karkonosze Stara Kamienica)

kat. -75kg

1. Tomasz Mital (RCSZ Olimpijczyk Radom)

2. Olgierd Nowicki        (KS Sobieski Poznań)

3. Witold Gdaniec (ZKS Granica Gdańsk)

3. Igor Gutowski (KS AZS AWF Warszawa)

kat. -85kg

1. Wojciech Targowski (Sporty Walki Gorzów (Gorzów Wielkopolski)

2. Jakub Gajór (JLKS Olimp Janów Lubelski)

3. Konrad Sobkowiak (SKS Unia (Swarzędz)

3. Miłosz Trzeciak (ZKS Radomsko)

kat. -100kg

1. Patryk Krzyśków (LKS Ceramik Krotoszyn)       

2. Oskar Piechota (ZUKS Siła Mysłowice)           

3. Akhmed Israilov (KS Wschód Białystok)          

3. Mateusz Tomelka (SKS Unia Swarzędz)

klasyfikacja drużynowa

1. RCSZ Olimpijczyk Radom

2. KS Sobieski Poznań

3. JLKS Olimp Janów Lubelski

3. ZKS Granica Gdańsk


Udostępnij