Polski Związek Zapaśniczy

Poznaliśmy najlepszych klasyków wśród młodzików!

5 miesięcy temu | 20.11.2023, 20:09

W Janowie Lubelskim w dniach 17-19 listopada rozegrano XII Mistrzostwa Polski Młodzików w stylu klasycznym. W ciągu dwóch dni 215 zapaśników stoczyło 373 walki, a najlepszym zapaśnikiem został wybrany Ostap Kalyniuk (MKZ Unia Racibórz). W klasyfikacji drużynowej triumfował RCSZ Olimpijczyk Radom.

Tytuł mistrza Polski młodzików zdołał obronić tylko Ostap Kalyniuk (MKZ Unia Racibórz), który wywalczył czwarty złoty medal (w ubiegłym roku wywalczył złoto w zarówno w stylu klasycznym jak i wolnym, a w tym roku zdobył złoty medal w rywalizacji do lat 15). Rywalizujący w kategorii do 38kg zapaśnik stoczył w Janowie Lubelskim pięć walk, wygrywając wszystkie przed czasem, nie tracąc przy tym punktu, a w finale pewnie pokonał Olafa Proksę (ZUKS Siła Mysłowice). Kalyniuk został wybrany również najlepszym zapaśnikiem XII Mistrzostw Polski Młodzików.

Złoty medal w kategorii do 35kg wywalczył Matvii Bezrukyi (ZTS Sokół Lublin), który w finale pokonał Oliwiera Kapronia (JLKS Olimp Janów Lubelski) przez przewagę techniczną. W drodze do finału Bezrukyi wygrał trzy walki przed czasem w tym dwie przez położenie na łopatki. Dwa tygodnie temu w Staszowie, Bezrukyi zdobył złoty medal podczas mistrzostw Polski młodzików w stylu wolnym.

W mocno obsadzonej kategorii do 41kg w świetnym stylu wygrał 13-letni Stanisław Żółtowski (SSA Legia 1926 Warszawa). W finale pokonał zawodnika UKS Jedynka Kostrzyn n. Odrą, Serhii Vynnyka, który w półfinale pokonał Jakuba Skrzypczaka (Stowarzyszenie Akademia Zapasów Nowy Tomyśl) uczestnika tegorocznych mistrzostw Europy do lat 15. Żółtowski w całym turnieju stracił tylko jeden punkt! Na podium uplasował się również drugi z uczestników europejskiego czempionatu w Kaposvarze, Oliwier Białasik (SKS Unia Swarzędz).

W kategorii do 44kg triumfował Jan Chojak (RCSZ Olimpijczyk Radom). Uczestnik tegorocznych mistrzostw Europy do lat 15 i aktualny mistrz Polski w tej kategorii wiekowej w ostatnim występie wśród młodzików wywalczył swój pierwszy tytuł mistrzowski. W finale pokonał Antoniego Petrańczaka (ZKS Miastko).

Bez straty punktu w pięciu walkach złoty medal wywalczył Matvii Lishchuk (MKZ Unia Racibórz) w kategorii do 48kg. W finale pokonał Leszka Trettera (UKS Piątka Piaseczno). Wojciech Grynia (KS Sobieski Poznań) wygrał natomiast w rywalizacji do 52kg, pokonując przez tusz Mateusza Pałkę (KS Hardzi Jaroszowiec).

Wiktor Kłos (ZKS Granica Gdańsk) w kategorii do 57kg w czterech stoczonych walkach zdobył aż 35 punktów technicznych, wygrywając wszystkie walki przed czasem, a w finale przez położenie na łopatki pokonał Heorhiiego Liutko (ZTS Sokół Lublin).

Silnie obsadzona była kategoria do 62kg w której w finale spotkało się dwóch uczestników europejskiego czempionatu w Kapovsarze, Oskar Jedut (MLKS Agros Żary) i Julian Iwaszko (UKS Jedynka Kostrzyn n. Odrą). Po świetne walce triumfował Jedut, który w Janowie Lubelskim stoczył pięć walk, a w drodze do finału nie stracił punktu! Iwaszko również w drodze do finału wygrał wszystkie walki przed czasem i nie stracił przy tym punktu!

W kategorii do 68kg wygrał Szymon Treder (GKS Cartusia Kartuzy), ubiegłoroczny wicemistrz Polski młodzików i aktualny wicemistrz Polski do lat 15 tym razem w finale wygrywając z Dominikiem Dynaryńskim (KS Husarz Gniezno).

Świadkami świetnego pojedynku byliśmy w finale kategorii do 75kg, gdzie zmierzyli się ubiegłoroczny mistrz Polski młodzików, Olgierd Nowicki (KS Sobieski Poznań) i Tomasz Mital (RCSZ Olimpijczyk Radom). Nowicki, uczestnik mistrzostw Europy do lat 15 musiał uznać wyższość Mitala przegrywając przed czasem przez przewagę techniczną!

Wojciech Targowski (Sporty Walki Gorzów Wielkopolski) w finale kategorii do 85kg po emocjonującej walce pokonał zaledwie jednym punktem reprezentanta gospodarzy, Jakuba Gajóra (JLKS Olimp Janów Lubelski).

Po swój drugi tytuł mistrza Polski w tym roku sięgnął Patryk Krzyśków (LKS Ceramik Krotoszyn) w kategorii do 100kg. Na początku miesiąca w Staszowie zapaśnik z Krotoszyna wygrał w kategorii do 100kg w stylu wolnym. W Janowie Lubelskim w finale przez przewagę techniczną pokonał Oskara Piechotę (ZUKS Siła Mysłowice).

Sponsorem mistrzostw Polski młodzików oraz Polskiego Związku Zapaśniczego jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.