Polski Związek Zapaśniczy

Poznaliśmy skład na mistrzostwa Europy!

4 tygodnie temu | 03.02.2024, 13:13
Poznaliśmy skład na mistrzostwa Europy!

24-osobowa reprezentacja Polski uda się na mistrzostwa Europy w zapasach, które od 12 do 18 lutego rozegrane zostaną w Bukareszcie.

Mocno odmłodzona reprezentacja w stylu klasycznym powalczy na matach w Bukareszcie. Trener Józef Tracz zdecydował się na czterech zapaśników z rocznika 2000 i więcej! Najważniejszy jest jednak powrót do kadry Tadeusza Michalika (KS Sobieski Poznań) w kategorii do 97kg, który wyleczył uraz i będzie mógł sprawdzić się w międzynarodowej rywalizacji. Na dobry występ liczymy również w kategorii do 67kg, gdzie powalczy Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski), który w przeszłości stawał na podium mistrzostw Europy czy świata.

Po raz pierwszy w zawodach rangi mistrzowskiej w barwach reprezentacji Polski powalczy Artsiom Shumski (KS Sobieski Poznań). Tym razem powalczy on nie w swojej koronnej kategorii do 97kg, ale zmierzy się z najcięższymi w kategorii do 130kg.

Najmłodszym zapaśnikiem w składzie jest 21-letni Oliwier Skrzypczak (KS Nowy Tomyśl) rywalizujący w kategorii do 60kg dla którego będzie to debiut w gronie seniorów.

Ponadto na matach zobaczymy: Mairbeka Salimova (KS Wschód Białystok, -63kg), Patryka Bednarza (Olimpijczyk Radom, -77kg) oraz Szymona Szymonowicza (MKS Cement-Gryf Chełm, -87kg).

Trener kadry kobiet, Dariusz Grzywiński na mistrzostwa Europy powołał osiem zapaśniczek. Brązowego medalu sprzed roku bronić będzie Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm), która w ubiegłym roku rywalizowała w kategorii do 55kg, a w Bukareszcie powalczy w limicie do 53kg. W składzie znalazła się również Anhelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 57kg, jedyna zapaśniczka z kwalifikacją olimpijską do Paryża dla której mistrzostwa będą etapem przygotowań do kluczowej imprezy w tym sezonie.

Do stolicy Rumunii pojadą ponadto: Anna Łukasiak (KS AZS AWF Warszawa, -50kg), Roksana Zasina (ZTA Zgierz, -55kg), Patrycja Gil (WLKS Siedlce, -59kg), Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań, -62kg), Wiktoria Chołuj (AKS Białogard, -72kg) oraz najmłodsza w składzie, 20-letnia Daniela Tkachuk (MKS Cement-Gryf Chełm, -76kg).

W stylu wolnym o medale powalczy siedmiu zapaśników. Trener Hryhorij Danko zdecydował się zabrać do stolicy Rumunii m.in Kamila Kościółka (ZKS Stal Rzeszów) rywalizującego w kategorii do 125kg, który dobrze zaprezentował się w tegorocznym turnieju Zagrzeb Open walczył m.in z aktualnym wicemistrzem świata i liderem światowego rankingu, Gruzinem Geno Petriszwili. Nasz zapaśnik przegrał nieznacznie 2:3, tracąc decydujące punkty na ok. 10 sekund przed końcem walki.

Liderem kadry wolniaków wydaje się być aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy i piąty zapaśnik mistrzostw świata z 2022 roku, Sebastian Jezierzański (LKS Dąb Brzeźnica).

Ponadto do Bukaresztu pojadą: Krzysztof Bieńkowski (AKS Białogard, -65kg), Patryk Ołenczyn (LKS Dąb Brzeźnica, -74kg),  Kamil Rybicki (Mazowsze Teresin, -79kg), Michał Bielawski (Grunwald Poznań, -92kg) oraz Radosław Baran (LKS Ceramik Krotoszyn, -97kg).

styl wolny

-65kg: Krzysztof Bieńkowski (AKS Białogard)

-74kg: Patryk Ołenczyn (LKS Dąb Brzeźnica)

-79kg: Kamil Rybicki (Mazowsze Teresin)

-86kg: Sebastian Jezierzański (LKS Dąb Brzeźnica)

-92kg: Michał Bielawski (Grunwald Poznań)

-97kg: Radosław Baran (LKS Ceramik Krotoszyn)

-125kg: Kamil Kościółek (ZKS Stal Rzeszów)

zapasy kobiet

-50kg: Anna Łukasiak (KS AZS AWF Warszawa)

-53kg: Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm)

-55kg: Roksana Zasina (ZTA Zgierz)

-57kg: Anhelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm)

-59kg: Patrycja Gil (WLKS Siedlce)

-62kg: Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań)

-72kg: Wiktoria Chołuj (AKS Białogard)

-76kg: Daniela Tkachuk (MKS Cement-Gryf Chełm)

styl klasyczny

-60kg: Oliwier Skrzypczak (KS Nowy Tomyśl)

-63kg: Mairbek Salimov (KS Wschód Białystok)

-67kg: Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski)

-72kg: Roman Pacurkowski (AZS AWF Warszawa)

-77kg: Patryk Bednarz (Olimpijczyk Radom)

-82kg: Adam Gardzioła (AZS AWF Warszawa)

-87kg: Szymon Szymonowicz (MKS Cement-Gryf Chełm)

-97kg: Tadeusz Michalik (KS Sobieski Poznań)

-130kg: Artsiom Shumski (KS Sobieski Poznań)


Udostępnij