Polski Związek Zapaśniczy

Puchar Polski Juniorów: W Wałbrzychu rywalizowali klasycy

7 miesięcy temu | 14.11.2023, 23:15

W Wałbrzychu zakończył się Puchar Polski Juniorów w stylu klasycznym z udziałem 115 zapaśników. W klasyfikacji drużynowej triumfowali zapaśnicy KS AZS AWF Warszawa.

W kategorii do 55kg triumfował Dawid Malik (KS Bieżanowianka), który w finale przez przewagę techniczną pokonał Roberta Szoma (ZLKS Zagłębie). Dla 17-latka z Krakowa był to pierwszy start w gronie juniorów. Na początku listopada Malik zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Memoriale im. Władysława Bajorka w Krakowie.

W finale Pucharu Polski porażki doznał aktualny mistrz Polski juniorów w kategorii do 60kg, Dominik Partyka (WKS Śląsk Wrocław). Jego pogromcą okazał się być Vadim Babinskyi Z AZS AWF Warszawa.

Piotr Skalik był bezkonkurencyjny w kategorii do 67kg. W Wałbrzychu wygrał wszystkie cztery walki przed czasem, w finale pokonując reprezentanta Niemiec, Olafa Finna przez położenie na łopatki. Zapaśnik ZKS Granica Gdańsk w tym roku wywalczył już brązowy medal mistrzostw Polski seniorów, a w rywalizacji juniorów zajął piąte miejsce.

Również wszystkie walki przed czasem zwyciężył Hubert Sidoruk (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 72kg. W finale pokonał młodszego o dwa lata, Noe Wolskiego (GKS Cartusia Kartuzy) dla którego był to pierwszy start w gronie juniorów.

Świetnie zaprezentował się w Wałbrzychu inny kadet - Stanisław Fussy (AKS Piotrków Trybunalski) w kategorii do 77kg. Siódmy zapaśnik tegorocznych mistrzostw świata ze Stambuły i aktualny mistrz Europy w tej grupie wiekowej w finale w Wałbrzychu pokonał dwa lata starszego Franciszka Jaczuna (KS AZS AWF Warszawa). Fussy w pierwszej walce pokonał aktualnego mistrza Polski juniorów Mateusza Borysewicza-Woźnickiego.

Podobnie jak przed rokiem w Pucharze Polski triumfował aktualny mistrz Polski, Wojciech Iwanowski (MKZ Unia Racibórz) w kategorii do 87kg (rok temu triumfował w kategorii do 82kg). W finale pokonał Yurii Bulavchenko przez przewagę techniczną.

Najlepszy w kategorii do 97kg był mistrz Polski juniorów, Sebastian Warchoł (KS Sobieski Poznań). W Wałbrzychu wygrał wszystkie trzy walki, nie tracąc przy tym punktu! Zapaśnik z Poznania to wielka nadzieja polskich zapasów. W tym roku plasował się na piątym miejscu w mistrzostwach Europy oraz  był siódmy w mistrzostwach świata.

Wynik sprzed roku powtórzył również Jakub Korcz (RCSZ Olimpijczyk Radom) w kategorii do 130kg (przed rokiem triumfował w kategorii do 97kg). W finale pewnie wypunktował utalentowanego wciąż kadeta Pawła Janzena (GKS Cartusia Kartuzy).

Ponadto triumfowali: Kajetan Jakubowski (MKZ Unia Racibórz) w kategorii do 63kg Duńczyk Frederik Mathiesen (-77kg).