Polski Związek Zapaśniczy

Reprezentanci ze zwycięstwami w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski

9 miesięcy temu | 13.02.2023, 22:13
Reprezentanci ze zwycięstwami w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski

140 zapaśników i zapaśniczek z siedmiu krajów wzięło udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w stylu wolnym i zapasach kobiet, które odbyły się w Pelplinie. Dla reprezentantów Polski była to też okazja do bezpośredniej rywalizacji, m.in. o wyjazd na mistrzostwa Europy.

Rankingowy turniej w Zagrzebiu był tylko jednym z przystanków na drodze do mistrzostw Europy. W pewnych kwestiach Międzynarodowe Mistrzostwa Polski mogą okazać się nawet bardziej miarodajne - w większości olimpijskich kategorii wagowych oglądaliśmy bezpośrednie pojedynki rywalizujących ze sobą reprezentantek i reprezentantów, co na pewno pomoże trenerom w podjęciu decyzji o tym, kto pojedzie na europejski czempionat, który także odbędzie się w Zagrzebiu.

Najciekawsze rozstrzygnięcia zapadły wśród kobiet, ponieważ ze względu na małą liczbę zawodniczek zagranicznych (tylko jeden klub - z Macedonii), nasze najlepsze zapaśniczki często rywalizowały w bezpośrednich pojedynkach. W zasadzie we wszystkich olimpijskich kategoriach mieliśmy starcia, które mogą wpłynąć na ostateczną selekcję. Jedynie w kategorii do 53 kilogramów Roksana Zasina odniosła pewne zwycięstwo (cztery wygrane walki przed czasem, bez straty punktu), ale pod nieobecność Katarzyny Krawczyk, więc tu dojdzie kolejny znak zapytania.

Najciekawiej było w kategoriach, w których rywalizacja zdaje się być największa i najbardziej wyrównana. Szczególnie skomplikowana wydaje się sytuacja w kategorii do 57 kilogramów - na turnieju w Zagrzebiu medal zdobyła Jowita Wrzesień, Patrycja Gil zaliczyła świetny turniej, pokonując chociażby mistrzynię olimpijską i świata Helen Maroulis, a teoretycznie najsłabiej wypadła nasza medalistka mistrzostw świata w tej kategorii, Angelina Łysak. Tymczasem w Pelplinie Angelina pokazała, że nie tak łatwo odda swoje miejsce w roku olimpijskim. Nie tylko wygrała w bezpośrednich pojedynkach zarówno z Wrzesień, jak i z Gil, ale zrobiła to też bardzo pewnie - Jowitę, medalistkę mistrzostw świata w wyższej kategorii do 59 kilogramów, pokonała przez tusz, z kolei Patrycję, medalistkę wielu młodzieżowych imprez, wyraźnie na punkty (9:2). Rywalizacja trwa, jednak Łysak w Pelplinie pokazała, że występ na Zagrzeb Open był tylko wypadkiem przy pracy. Warto również zauważyć, że w bezpośrednim starciu Gil i Wrzesień wygrała ta pierwsza, wynikiem 6:4.

Kolejny etap rywalizacji mamy za sobą również w kategorii do 68 kilogramów. Wiktoria Chołuj i Natalia Strzałka spotkały się ze sobą zarówno w Chorwacji, jak i w Pelplinie. Bólem głowy dla trenerów jest fakt, że nasze zapaśniczki podzieliły się zwycięstwami. W Zagrzebiu wygrała Chołuj (2:0), a w Polsce jej starsza koleżanka (5:2). Miejmy nadzieję, że taka rywalizacja będzie je tylko napędzać na jeszcze wyższy poziom.

Bardzo dobre wejście w nową kategorię wagową (-62kg) zalicza na razie Magdalena Głodek, która na tym turnieju pokonała w bezpośrednim starciu medalistkę mistrzostw Europy, Natalię Kubaty (przy remisie 4:4). Podobnie jak w kategoriach do 57 i 68 kilogramów, rywalizacja będzie trwała do samych mistrzostw, a potem pewnie jeszcze dalej, aż do mistrzostw świata.

W najniższej kategorii (-50kg) wciąż najlepsza jest medalistka mistrzostw świata, Anna Łukasiak, mimo tego że Agata Walerzak (1:3 z Łukasiak) i Natalia Walczak (8:13 z Walerzak) nie zamierzają tak łatwo odpuszczać. Z kolei w ostatniej olimpijskiej wadze, do 76 kilogramów, najlepsza jest na  ten moment juniorka Daniela Tkachuk, która według trenera Dariusza Grzywińskiego jest jedną z nielicznych kandydatek do startu w kwalifikacjach olimpijskich w tej kategorii.

Zwycięstwa Łysak i Tkachuk (oraz Alicji Nowosad w kategorii do 65 kilogramów) dały ich klubowi - MKS Cement-Gryfowi Chełm - zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. Na drugiej pozycji uplasowały się zapaśniczki ZKS Slavia Ruda Śląska, a na trzeciej ZTS Sokół Lublin.

*****

U panów w stylu wolnym rywalizacja była znacznie bardziej międzynarodowa, o czym świadczy chociażby fakt, że rywalizację drużynową wygrali reprezentanci Francji, którzy mieli też w tym turnieju największą liczbę zapaśników ze wszystkich drużyn. Podium uzupełniły polskie kluby - LKS Ceramik Krotoszyn i miejscowy KS Bloczek Team Pelplin.

Indywidualnie najciekawiej było w kategorii do 97 kilogramów, gdzie Zbigniew Baranowski i Radosław Baran rozegrali między sobą rewanż za walkę na turnieju w Chorwacji. Tam lepszy okazał się wracający do formy Baran, jednak tym razem Baranowski mu się odegrał. Pojedynek był znacznie bardziej wyrównany i zakończył się zwycięstwem Zbyszka przy remisie 1:1. Warto również zauważyć, że w turnieju wziął udział solidny niemiecki zapaśnik, były medalista mistrzostw Europy Erik Thiele, a obaj nasi zapaśnicy go pokonali (Baranowski 3:0, Baran 6:3). Wygląda więc na to, że mamy tu bardzo podobną sytuację do kobiecej kategorii do 68 kilogramów, gdzie nawet po bezpośrednich pojedynkach trudno wskazać, kto jest liderem danej kategorii. Jednak trenerzy na pewno nie będą mieli problemu z tym, że mają dwóch zawodników na międzynarodowym poziomie.

U panów nie było aż tak wielu bezpośrednich rywalizacji jak u pań, z kilku względów - większa liczba reprezentantów była nieobecna (chociażby Sebastian Jezierzański, Kamil Rybicki, Krzysztof Bieńkowski), niektórzy byli w innej niż zwykle kategorii wagowej, a zapaśnicy z pięciu krajów namieszali w klasyfikacji. Dowiedzieliśmy się jednak, że Robert Baran wciąż jest najlepszy w najwyższej wadze do 125 kilogramów (pokonał całą polską czołówkę - Kamila Kościółka, Jakuba Czerczaka i Krzysztofa Cieślaka - bez utraty punktu), Szymon Wojtkowski daje znać, że jest poważnym kandydatem do walki w kategorii do 74 kilogramów (pokonał 10:5 Patryka Ołenczyna w finale zawodów), a Eduard Grigorev wystartował w kategorii do 70 kilogramów, pokazując, że czasy startów w wadze do 61 kilogramów już dawno minęły i zaczął przygotować swój organizm wyłącznie pod olimpijskie 65.

Zawody w Pelplinie były pierwszymi w tym sezonie, na których mogliśmy zobaczyć aż tyle bezpośrednich pojedynków między czołowymi polskimi reprezentantami. Dobra informacja jest następująca - w wielu kategoriach rywalizacja jest na tyle zacięta, że będzie napędzała najlepszych polskich zapaśników i zapaśniczki do jeszcze wyższego poziomu.

Wyniki:

Kobiety:

-50kg:

1.      Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa)

2.      Agata Walerzak (LKS Dąb Brzeźnica)

3.      Natalia Walczak (MLUKS Karlino)/Veronika Rjabovolova (Macedonia)

-53kg:

1.      Roksana Zasina (ZTA Zgierz)

2.      Weronika Sikora (WKS Grunwald Poznań)

3.      Anastasiia Lebedieva (MKS Cement-Gryf Chełm)/Nikola Wiśniewska (AKS Białogard)

-55kg:

1.      Dominika Kulwicka (ZKS Slavia Ruda Śląska)

2.      Dominika Buss (ZTS Sokół Lublin)

3.      Bianka Pyżewska (MLKS Wisła Świecie)/Aleksandra Ufniarz (ZTS Sokół Lublin)

-57kg:

1.      Angelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie)

3.      Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza)/Wiktoria Karwowska (AZS AWF Warszawa)

-59kg:

1.      Aleksandra Witoś (LKS Orzeł Namysłów)

2.      Patrycja Strzelczyk (KS Bloczek Team Pelplin)

3.      Paulina Wesół (UKS Dziki z Siekierek Warszawa)/Anastasiia Padoshyk (MKS Cement-Gryf Chełm)

-62kg:

1.      Magdalena Głodek (KS Bloczek Team Pelplin)

2.      Natalia Kubaty (ZKS Slavia Ruda Śląska)

3.      Paulina Danisz (ZKS Slavia Ruda Śląska)/Olha Padoshyk (MKS Cement-Gryf Chełm)

-65kg:

1.      Alicja Nowosad (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Liubov Shvets (Macedonia)

3.      Zuzanna Wólczyńska (WKS Grunwald Poznań)/Adelheid Przybylak (MULKS Junior Dzierżoniów)

-68kg:

1.      Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska)

2.      Wiktoria Chołuj (AKS Białogard)

3.      Karolina Kozłowska (MULKS Junior Dzierżoniów)/Weronika Smoczyńska (MULKS Junior Dzierżoniów)

-72kg:

1.      Patrycja Sperka (MKZ Unia Racibórz)

2.      Karolina Jaworska (ULKS Bizon Milicz)

3.      Oliwia Glegolska (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team)/Diana Desiatko (KS Budowlani Łódź)

-76kg:

1.      Daniela Tkachuk (MKS Cement-Gryf Chełm)

2.      Patrycja Cuber (ZKS Slavia Ruda Śląska)

3.      Urszula Piotrowska (GKS Armaty Stoczek Łukowski)/Paulina Martyka MULKS Junior Dzierżoniów)

Rywalizacja drużynowa:

1.      MKS Cement-Gryf Chełm - 156

2.      ZKS Slavia Ruda Śląska - 143

3.      ZTS Sokół Lublin - 97

*****

Styl wolny:

-57kg:

1.      Volodymyr Kornilov - (KS Bloczek Team Pelplin)

2.      Artem Kovalchuk (CSiR Dąbrowa Górnicza)

3.      Jan Zaszczerzyński (AZS AWF Warszawa)

-61kg:

1.      Movhadin Khabizaev (Francja)

2.      Hassan Ismail (Niemcy)

3.      Adam Bibovlatov (Francja)/Vasyl Ilnytskyi (KS Bloczek Team Pelplin)

-65kg:

1.      Marvane Ahmed Yezza (Francja)

2.      Ilyas Abdurashidov (Belgia)

3.      Khamzat Arsamerzouev (Francja)/Seyfvlla Itaev (Francja)

-70kg:

1.      Eduard Grigorev (LKS Mazowsze Teresin)

2.      Moukliammad Sangariev (Francja)

3.      Abdulla Tomov (Francja)/Muhammad Abovrachmanov (Belgia)

-74kg:

1.      Szymon Wojtkowski (LKS Ceramik Krotoszyn)

2.      Patryk Ołenczyn (LKS Dąb Brzeźnica)

3.      Magamed Deliev (Francja)/Marcin Majka (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team)

-79kg:

1.      Igor Szucki (MLUKS Karlino)

2.      Anatolii Khudytskyi (ZKS Stal Rzeszów)

3.      Paulius Lescauskas (Litwa)/Bartłomiej Słowak (KS Sharm Łódź)

-86kg:

1.      Krzysztof Sadowik (WKS Śląsk Milicz)

2.      Cezary Sadowski (MLUKS Karlino)

3.      Jakub Krawicki (WKS Śląsk Milicz)/Domantas Pauliuscenko (Litwa)

-92kg:

1.      Michał Bielawski (WKS Grunwald Poznań)

2.      Filip Rogut (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team)

3.      Wiktor Hasa (ZKS Koszalin)/Konrad Tront (ZKS Stal Rzeszów)

-97kg:

1.      Zbigniew Baranowski (AKS Białogard)

2.      Radosław Baran (LKS Ceramik Krotoszyn)

3.      Erik Thiele (Niemcy)/Lukas Krasauskas (Litwa)

-125kg:

1.      Robert Baran (LKS Ceramik Krotoszyn)

2.      Krzysztof Cieślak (ULKS Bizon Milicz)

3.      Kamil Kościółek (ZKS Stal Rzeszów)/Jakub Czerczak (ZKS Slavia Ruda Śląska)

Klasyfikacja drużynowa:

1.      Francja - 186

2.      LKS Ceramik Krotoszyn - 119

3.      KS Bloczek Team Pelplin - 79

Udostępnij