Polski Związek Zapaśniczy

Zasina i Gil z brązowymi medalami. Kolejne walki o medale w sobotę!

2 miesiące temu | 15.02.2024, 22:39

Roksana Zasina (ZTA Zgierz) w kategorii do 55kg i Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie) w kategorii do 59kg wywalczyły brązowe medale mistrzostw Europy w Bukareszcie. W sobotę powalczy o najniższy stopień podium Wiktoria Chołuj (AKS Białogard, -72kg) oraz Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań, -62kg), która powalczy w repasażu.

Podopieczne Dariusza Grzywińskiego medale wywalczyły w kategoriach nieolimpijskich. Roksana Zasina (ZTA Zgierz) rywalizująca w kategorii do 55kg pokonał w walce o medal Węgierkę Rozę Szenttamasi. Był to szósty medal mistrzostw Europy dla zapaśniczki ze Zgierza.

Patrycja Gil (WLKS Nowe Igarnie) walcząca w limicie wagowym do 59kg pokonała przez położenie na łopatki, reprezentantkę gospodarzy, Katerynę Zhydachevską. Dla młodzieżowej wicemistrzyni świata z 2022 roku wywalczyła swój pierwszy medal imprezy rangi mistrzowskiej wśród seniorów!

W sobotę o medal powalczy Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w kategorii do 72kg. W pierwszej rundzie pokonała Rosjankę walczącą pod neutralną flagą Olesie Bezuglovą zaledwie jednym punktem technicznym. W ćwierćfinale pokonała Francuzkę Kendrę Dacher, by w półfile nieznacznie ulec aktualnej młodzieżowej mistrzyni świata i Europy, Turczynce Nesrin Bas. Obie zapaśniczki wywalczyły po jednym punkcie za pasywność rywalki, a po Turczynka dodatkowy punkt wywalczyła za przegrany challenge Chołuj. Tym samym zapaśniczka AKS Białogard powalczy w sobotę o brązowy medal.

O brązowy medal w sobotę walkę stoczy również Anhelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 57kg. Nasza zapaśniczka rywalizację rozpoczęła od ćwierćfinału, gdzie pokonała Irinę Ologonovą przez położenie na łopatki już w 17 sekundzie walki, a w półfinale uległa Białorusince również walczącej pod neutralną flagą, Iryną Kurachkiną, aktualną wicemistrzynią olimpijską. W ubiegłym roku podczas mistrzostw świata w Belgradzie górą była biało-czerwona zapaśniczka, jednak tym razem w Bukareszcie nie sprostała rywalce.

W repasażach powalczy Aleksandra Wólczyńska (Grunwald Poznań) w kategorii do 62kg. Nasza zapaśniczka przegrała już w 1/8 finału wielokrotnej medalistce mistrzostw Starego Kontynentu oraz olimpijce z Rio de Janeiro, Niemce Luise Niemesch przez przewagę techniczną. Niemka awansowała do finału i tym samym Wólczyńska powalczy w repasażach, a jej przeciwniczką będzie Ukrainka Yuliia Ostapchuk.

W pierwszej rundzie przegrała również Katarzyna Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 53kg, która uległa Turczynce Zeynep Yetgil, młodzieżową mistrzynią świata i Europy.