Polski Związek Zapaśniczy

Zmarła Tatiana Pawłowa-Starosta

2 tygodnie temu | 12.02.2024, 08:14
Zmarła Tatiana Pawłowa-Starosta

31 stycznia br. zmarła mgr Tatiana Pawłowa-Starosta.
Była żoną prof. dr hab. Włodzimierza Starosty. Zmarła była wielce zasłużoną osobą dla sportu zapaśniczego. Uczestniczyła w dwudziestojednoletnich badaniach sprawności fizycznej kadry narodowej w zapasach w stylu klasycznym i w stylu wolnym, seniorów i juniorów. Każde z tych badań trwało cztery dni i kończyło się podsumowaniem uzyskanych wyników przez zapaśników. Podsumowanie to obejmowało obliczenia statystyczne w obiektywny sposób oceniające poziom poszczególnych zawodników w zakresie 23 testów sprawności, które mgr Tatiana Pawłowa-Starosta opracowywała samodzielnie, czasami nawet w nocy. W sumie takich badań w latach 1980-1996 przeprowadzono 60. Wg oceny trenerów wyniki te wspomagały obiektywne przygotowanie zawodników do najbliższych zawodów. Przeważnie Mistrzostw Europy, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. W tym dwudziestojednoletnim okresie zapaśnicy zdobyli ponad 200 medali. Największym sukcesem były igrzyska olimpijskie w Atlancie, na których nasi zapaśnicy zdobyli pięć medali w tym trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Była to najlepsza drużyna świata.
Wyniki tych wieloletnich badań prezentowane były na różnych międzynarodowych oraz krajowych konferencjach i wywoływały duże zainteresowanie. Szczególnie stosowane testy z „Zestawu prób sprawności fizycznej ogólnej i specjalnej dla zapaśników” były o wysokim wskaźniku rzetelności. Międzynarodowe gremium „Nauka i zapasy” powstałe w USA i kierowane przez dr Dewida Cury zostały nagrodzone najwyższą międzynarodową nagrodą im. Rejko Pietrowa. Udział w tych wszystkich pracach zmarłej Tatiany był ogromny pod wieloma względami i trudno będzie jej udział zastąpić kimkolwiek.
Pożegnanie przy otwartej trumnie odbędzie się 15 lutego br. o godz. 11.00 w Warszawie, ul. Przy Agorze 9. Uroczystości pogrzeb 15 lutego br. o godz. 12.30 na Cmentarzu Komunalnym Północnym (sala B), ul. Wóycickiego 14 w Warszawie.


Prezes PZZ wraz z całym środowiskiem zapaśniczym składają kondolencje dla Pana Profesora i rodziny.

Udostępnij