Polski Związek Zapaśniczy

Husaria walczyła w Finlandii

1 rok temu | 14.12.2022, 11:25

W stolicy Finlandii, Helsinkach odbył się Międzynarodowy Turniej (Helsinki Open) wśród mini zapasów, młodziczek, młodzików . Zgłoszonych oraz potwierdzonych było ok. 600 zawodników i 27 państw.

Wśród nich pojawili się zawodniczki i zawodnicy z Polski reprezentujący barwy klubu Husaria Fight Team wraz z Trenerem Wojciechem Antczakiem. Doświadczenie zdobyte w takich turniejach można uznać, że liczy się potrójnie. Oprawa zawodów, ranga międzynarodowa oraz wiele ciekawych czynników, które wpływają na ogromne przełamanie mentalne młodych zawodniczek i zawodników. Dzięki takim turniejom pojawia się promyk nadziei, że przy oficjalnych walkach w przyszłości w trakcie ME i MŚ stres po prostu zniknie, a pojawi się w doświadczenie oraz spokój związany ze startem na dużej imprezie.

Zawodniczki Husarii z roczników 2009-11 miały już na koncie starty międzynarodowe w Niemczech, Estonii oraz Szwecji. W Finlandii pokazały, że należy się z nimi liczyć. Nikola Przybył miała startować w kategorii wagowej do 29 kg ważąc zaledwie 26,5, ale była w niej sama. Trener zna Nikolę jak własną kieszeń i wierząc w jej umiejętności, zdecydował wystawić zawodniczkę w kategorii do 32 kg. To była dobra decyzja! Zawodniczka nie pozostawiła złudzeń, odnosząc trzy zwycięstwa. Pojedynki były ciężkie, ale bardzo mądrze przewalczone. To zapewniło Nikoli zwycięstwo w turnieju Helsinki Open.

Maja Górecka (36 kg) walczyła bardzo ambitnie przechodząc jak burza kolejne zawodniczki, ale ostatecznie w finale po zaciętej walce przegrała na punkty i została wicemistrzynią Helsinki Open. Sylwia Stefaniak i Amelia Laskowska (wicemistrzyni Polski Stargard 2022) wystartowały w tej samej kategorii do 41 kg gdzie rywalizowało aż 18 zawodniczek. Po ciężkich walkach ostatecznie Sylwia odnotowała na swoim koncie jedną wygraną i dwie przegrane walki i uplasowała się na pozycjach 9-10, a Amelia po Dwóch wygranych i dwóch ukończyła turniej na miejscach 5-6. Rywalizacja kadetek 05-08 Anita Przybył 46 kg (Mistrzyni Polski Stargard 2022), debiutuje w tej grupie gdzie do rywalizacji stają tylko 2 zawodniczki, obie starsze i bardziej doświadczone. Pierwsze starcie Anita wygrała przez położenie na plecy (końcowy wynik walki 8:3). W drugim pojedynku przy wyniku 2:2 uległa z zawodniczką gospodarzy. W tej kategorii wagowej wszystkie zawodniczki odniosły jedno zwycięstwo i zanotowały jedną porażkę. W ostatecznym rozliczeniu, polka zajęła pierwsze miejsce.

Husaria Fight Team zakończyła turniej na 2 miejscu drużynowo. Tego samego dnia wystąpił również Igor Kiełt zawodnik MKS Rokita Brzeg Dolny, który walczył w kategorii wagowej do 44 kg i po zaciętych walkach stanął na najwyższym stopniu podium w tej kategorii. Kolejny dzień rywalizacji to niedziela 11.12.22 gdzie na matach pojawili się kadeci z roczników 2007-08.

Łukasz Serwatkiewicz aktualny Wicemistrz Polski młodzików (Koszalin 2022) walczący w kategorii do 52 kg, w pierwszej walce uległ z późniejszym zwycięzcą turnieju 12:4. W kolejnych dwóch walkach wygrał przez przewagę techniczną (10:0) ze Szwedem i Finem. W czwartej walce jeden błąd zadecydował o wszystkim. Łukasz przegrał gdy przeciwnik wykonał fantastyczny rzut biodrowy. Serwatkiewicz zakończył turniej na 7 pozycji. W jego kategorii starowało 18 zawodników. Tego samego dnia w kategorii wagowej do 62 kg wystąpił również Filip Nowak Z WKS Grunwald Poznań, który po 4 walkach ostatecznie zajął 9 miejsce na 18 zawodników z dorobkiem dwóch zwycięstw i dwóch porażek.

W mini zapasach wystąpił Jakub Antczak, syn trenera WojciechAntczak Mental TrenerMistrzów, który po 3 walkach ostatecznie uplasował się na 6 miejscu wśród dziesięciu zawodników. Kolejnym zawodnikiem był Oliwer Deja z WKS Grunwald Poznań, który nie dał szans swoim przeciwnikom, wygrywając wszystkie 3 walki w kategorii 42 kg i zakończył turniej na miejscu pierwszym.

W podsumowaniu przygotowanym przez organizatorów Husaria Fight Team została sklasyfikowana na 12 miejscu na 115 klubów z 27 Państw.