Polski Związek Zapaśniczy

Japonia dominuje choć świat się wyrównuje

6 miesięcy temu | 23.10.2023, 10:25

Tegoroczne mistrzostwa świata w Belgradzie pokazały, jak wyrównał się świat zapaśniczy i jak jest ciężko o medale czy kwalifikację olimpijskie. Japonia i Stany Zjednoczone wyraźnie zdominowały rywalizację, a za ich plecami niezwykle jest ciekawa rywalizacja. Jak wygląda sytuacja po pierwszym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu?

Zapaśnicy i zapaśniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni w stolicy Serbii wywalczyli aż 12 medali w tym sześć złotych krążków oraz 10 kwalifikacji olimpijskich na 18 możliwych.

W tym miejscu na uwagę zasługuje 24-latka Yui Susaki, która pozostaje po tych mistrzostwach niepokonana na macie, jednak stoczyła pierwszą walkę od blisko dwóch lat w pełnym wymiarze sześciu minut z Chinką Ziqi Feng.

Japonki od wprowadzenia kobiecych zapasów na igrzyska olimpijskie (w 2004 roku w Atenach),zdobyły 15 z 24 możliwych złotych medali.

Czternaście medali wywalczyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych, jednak aż siedem w kategoriach nieolimpijskich co dało im dorobek siedmiu kwalifikacji do Paryża. To wciąż nawet nie połowa wszystkich możliwych do wywalczenia. Identyczną liczbę kwalifikacji wywalczyła reprezentacja Iranu.

Kwalifikacje olimpijskie wywalczyło aż 35 państw w 18 kategoriach wagowych. W Tokio rywalizowali zapaśnicy i zapaśniczki z 61 państw, jednak przed nami kwalifikacje kontynentalne oraz światowe.

W przyszłym roku odbędzie się pięć kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w tym najbardziej nas interesujący Europejski Turniej Kwalifikacyjny w Baku, który odbędzie się w dniach 4-7 kwietnia. Kwalifikacje olimpijskie zakończą się w maju po Światowych Turnieju Kwalifikacyjnym w Stambule (9-12 maja).

Wspomnijmy, że nasza reprezentacja wywalczyła jedną kwalifikację olimpijską, a jej autorką jest Angelina Łysak w kategorii do 57kg.