Polski Związek Zapaśniczy

Mistrzostwa Polski: faworyci czy zmiana warty?

10 miesięcy temu | 07.05.2023, 12:27

W sobotę, w Raciborzu, rozpoczęła się tegoroczna seria mistrzostw Polski seniorów. Na start na matach pojawili się przedstawiciele stylu klasycznego i nie zabrakło niespodziewanych rezultatów.

Mistrzostwa Polski rozpoczynają drugą część sezonu, przygotowującą naszych zapaśników do mistrzostw świata w Belgradzie, które będą także pierwszą okazję na kwalifikacje olimpijskie. Oznacza to także, że w niektórych kategoriach wagowych mieliśmy już w Raciborzu pierwsze bezpośrednie starcia.

Najciekawiej było w dwóch kategoriach olimpijskich - do 60 i 87 kilogramów. W finałach spotkali się wieloletni reprezentanci Polski z młodymi talentami, próbującymi zastąpić doświadczonych kolegów. W niższej z kategorii Michał Tracz zmierzył się w pojedynku o złoty medal z Olivierem Skrzypczakiem. Po bardzo wyrównanym starciu wygrał Tracz, jednak zaledwie przy remisie 1:1.

Z kolei w kategorii do 87 kilogramów multimedalista młodzieżowych imprez, Szymon Szymonowicz, walczył w finale z medalistą mistrzostw świata, Arkadiuszem Kułynyczem. Tym razem to młodość okazała się skuteczniejsza - Szymonowicz pokonał starszego kolegę 8:2 i nie tylko został mistrzem Polski, ale także pokazał się ze świetnej strony trenerowi Józefowi Traczowi na start rywalizacji o miejsce na mistrzostwach świata.

W pozostałych kategoriach nie było większych niespodzianek. Niektórzy z naszych rywalizujących zapaśników zdołali się uniknąć (np. Roman Pacurkowski i Mateusz Bernatek wystartowali w różnych kategoriach wagowych), a inni potwierdzili rolę faworyta w danej kategorii. Pewnie złote medale zdobyli chociażby Rafał Krajewski (-130kg) i powracający na maty medalista olimpijski Tadeusz Michalik (-97kg).

Miejmy nadzieję, że wszelkie problemy, jakie trapiły Michalika, są już za nim - w Raciborzu pokazał, że nadal jest zdecydowanym liderem swojej kategorii.

W wadze do 77 kilogramów złoty medal zdobył Patryk Bednarz, choć i jego rywalizacja z Maksymem Zakharchukiem (4:2 w finale) może być w kolejnych miesiącach bardzo interesująca.

W kategoriach nieolimpijskich na uwagę zasługuje chociażby dominacja Adama Gardzioły (-82kg) czy niezwykły wyczyn doświadczonego Piotra Puchalskiego z rocznika 1983, który zdobył złoto w kategorii do 55 kilogramów.

W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się ekipa RCSZ Olimpijczyka Radom, która zdobyła aż 557 punktów. Trzeba jednak przyznać, że radomianie wystawili na raciborskie maty wyraźnie największą liczbę zawodników (20). Kolejne miejsca na podium trafiły do AZS AWF Warszawa  (328) oraz gospodarzy - MKZ Unii Racibórz (147).   Skoro drużyny z Radomia i Warszawa są na czele klasyfikacji drużynowej, to nic dziwnego, że w rankingu województw najlepsze okazało się mazowieckie (925) przed wielkopolskim (182) i lubelskim (160).

W kolejnych tygodniach do rywalizacji przystąpią panie oraz przedstawiciele stylu wolnego. Tam także zaczną się kolejne etapy zmagań o wyjazd na mistrzostwa świata. Oby przyniosło to naszej kadrze jak najwięcej kwalifikacji olimpijskich.

Wyniki:   -55kg:

1. Piotr Puchalski (RCSZ Olimpijczyk Radom)