Polski Związek Zapaśniczy

Zagreb Open: Medalowy debiut Jowity Wrzesień!

3 miesiące temu | 13.01.2024, 22:25

Jowita Wrzesień (CSiR Dąbrowa Górnicza) wywalczyła brązowy medal w kategorii do 53kg podczas turnieju Zagreb Open. Był to pierwszy występ naszej zapaśniczki w tej olimpijskiej kategorii wagowej!

Nasza zapaśniczka powtórzyła tym samym wynik sprzed roku, jednak wówczas brązowy medal wywalczyła w kategorii do 57kg. Zmagania w tegorocznej edycji w stolicy Chorwacji Jowita Wrzesień rozpoczęła od pewnego zwycięstwa nad zapaśniczką z Chile, Antonią Valdes Arriagada przez przewagę techniczną. W 1/8 finału zmierzyła się z Katarzyną Krawczyk (MKS Cement-Gryf Chełm) wygrywają po świetnej walce zaledwie jednym punktem technicznym! W ćwierćfinale pokonała aktualną mistrzynię świata w kategorii do 55kg, zwyciężczynię ostatniej edycji Poland Open, Kanadyjką Karlą Loreną Godinez Gonzalez. W półfinale nieznacznie uległa aktualnej wicemistrzyni Europy, olimpijce z Tokio Stalvirze Orsus z Węgier. W pojedynku o brązowy medal pokonała mistrzynię świata z 2022 roku, Amerykankę Dominique Olivia Parrish.

Bez powodzenia w stolicy Chorwacji rywalizowała Anhelina Łysak (MKS Cement-Gryf Chełm) w kategorii do 57kg. Jedyna do tej pory zapaśniczka z biletem na igrzyska olimpijskie w Paryżu po zwycięstwie w rundzie kwalifikacyjnej z Amerykanką Amandą Martinez, w kolejnej rundzie uległa aktualnej młodzieżowej mistrzyni świata i Europy, Ukraince Solomiia Vynnyk. W 1/8 finału odpadła również Patrycja Gil (WLKS Nowe Iganie).

W piątek na macie rywalizowała dwójka naszych zapaśniczek - Aleksandra Wólczyńska (WKS Grunwald Poznań) w kategorii do 62kg oraz Wiktoria Chołuj (AKS Białogard) w kategorii do 68kg. Wólczyńska przegrała przez położenie na łopatki zapaśniczce z Chile, Jimenez Fernandez Jackelin, a Chołuj przegrała dwie walki najpierw w 1/8 finału z Chinką Feng Zhou, aktualną mistrzynią Igrzysk Azjatyckich oraz aktualną mistrzynią świata, Buse Cavusoglu Tosun z Turcji.

-62kg

runda kwalifikacyjna: Aleksandra Wólczyńska - Jimenez Fernandez Virginia Jackelin (Chile) 0-5